Güncel

Arjantinli kadınlardan devlete çıplak haykırış: Kadın cinayetleri soykırımdır!

Arjantin’de 2017 yılının ilk yarısında 133 kadının öldürüldüğüne dikkat çekmek isteyen kadınlar yasama, yargı ve yürütme organlarının simgeleri önünde çıplak bedenleriyle haykırdı: “Kadın cinayetleri soykırımdır”

Arjantin’de 120 kadın 30 Mayıs’ta Casa Rosada (Cumhurbaşkanlığı Ofisi), Tribunales (mahkemeler) ve Ulusal Kongre önünde açık ve sanatsal bir mesaj vermek için bir araya geldi. Bedenleriyle gerçekleştirdikleri sanatsal eylemle kadın cinayetlerinin soykırım olduğunu anlatmak istedi.

Son zamanlarda kamusal alanda yapılan en etkileyici eylem olurken kadınlar da ülkenin üç gücünü -yasama, yürütme, yargı- temsil eden binaların önünde sessiz ve sert bir mesaj vermiş oldu. Üç binanın da önünde çıplak bedenleriyle yatan kadınlar adına bir kadın konuşma yaparak “Burada yalnızca 120 kadın bedeni yatıyor ama bu yıl gerçekleşen kadın cinayetlerinin sayısı 133’ü aşmış durumda” dedi.

Binanın önünde bulunan caddeye yayılan kadınlar parça parça eyleme başladı. Önce 12 kadından oluşan bir orkestra müziğe başlıyor böylece sokaktan geçen insanları bir şeylerin olacağına dair uyarmış oluyor, onları eyleme çekiyorlar. Seyirciler toplandığında bir davul sesi sahneyi değiştiriyor, kadınlar soyunmaya başlıyorlar. Soğuğa ve etraftaki bakışlara rağmen eylemi gerçekleştiriyorlar. Ardından elinde megafonuyla bir kadın sesi ajitasyon çekiyor, okuduğu şiirle öldürülen kadınların isimlerini tek tek sayıyor.

Kaynak:www.sendika44.org

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu