Güncel

Marmara Üniversitesi kadın öğrencileri: Tacize, tecavüze izin vermeyeceğiz!

Marmara Üniversitesi kadın öğrencileri, Marmara Üniversite’sinde pek çok kez taciz ve şiddete uğradıklarını anlatırken, okul yönetimi bu duruma sessiz kaldığı belirtiliyor. Kadın öğrenciler, kendilerini taciz eden Mizah Kulübü’nde eğitim veren Adem Sesli ve Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Araştırma Görevlisi Timuçin Akyürek’in pek çok kadın öğrenciye cinsel şiddette bulunduğu aktarılıyor. Kadın öğrenciler taciz vakaları için daha önce de savcılığa başvurmuştu. 29 Mayıs günü hem okul yönetiminin kadın öğrenciler üzerinde kurduğu baskı hem de yaşanan cinsel şiddet vakaları için kadın öğrenciler tarafından suç duyurusunda bulunuldu. Kadın öğrenciler bugün (31 Mayıs) cinsel şiddete sesiz kalmayacağız diyerek Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Marmara Üniversitesi kadın öğrencileri, Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü Ana kapı önünde açıklama yaparak taciz ve tecavüz girişimine tepki gösterdi. Kampüs içinde toplanan kadınlar, “Tacizciden hesabı kadınlar soracak”, “Taciz varsa dayanışma var”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganı atarak ana kapı önüne yürüyüş gerçekleştirdi. “Taciz varsa kadın dayanışması var” pankart açan kadınlar “Beyazıt’tan Marmara’ya yaşasın kadın dayanışması”, “Taciz yönergesi oluşturulsun”, “Tacizcilerden hesabı kadınlar soracak” dövizleri taşıdı.

 

“Hocanıza söyleriz bir daha mesaj atmaz”

Ana kapı önünde basın açıklaması gerçekleştiren kadınlar adına konuşan Şehriban Alkış, “Basına taciz haberinin yayılması ile birlikte söz konusu asistan, tacize uğrayan kadın arkadaşımızın girdiği sınavda kopya çektiğini iddia ederek kâğıdına el koymuştur. Tacize uğrayan kadınlar okul yönetimi tarafından ciddiye alınmamış “yeterli delil yok” denilerek geri çevrilmiştir. Asistanın taciz mesajları okul yönetimine bizzat okutulmasına rağmen okul yönetimi “Hocanıza söyleriz bir daha mesaj atmaz.” demekle yetinmiş ve kadınların beyanını görmezden gelmiştir. Tacizlerin basına yansıması ile birlikte okul yönetimi bir yandan twitter hesabı üzerinden soruşturma açıldığını duyururken bir yandan haberi yaptıran öğrencilere tehditler savurmayı ihmal etmemiştir” dedi.

 

Tacizci eğitmen ve asistanın okulla ilişiği kesilsin

Alkış, üniversiteli kadınlar adına taleplerini şöyle sıraladı : “Bizler Marmara Üniversitesi’nden kadınlar olarak şikâyet ve taleplerimizi iletebileceğimiz, öğrenci ve akademisyenlerden oluşan Marmara Üniversitesi Kadın Araştırmaları Komisyonu kurulmasını talep ediyoruz. İzleyen süreçte hukuk fakültesinden hocalarımızla birlikte Marmara Üniversitesi Taciz Yönergesi hazırlamak üzere bir araya gelmemiz öncelikli talebimizdir. Marmara Üniversitesi yönetimi tarafından tacizci eğitmen ve asistanın derhal okulumuzla ilişiğinin kesilmesi gerekmektedir.”

 

“Tacize, tecavüze izin vermeyeceğiz”

Alkış, konuşmasının devamında “Tacizi, tecavüzü aklamaya çalışanlara karşı biz kadınlar birlikte güçlüyüz. Tecavüzü aklatacak yasayı geri çektiren irademizle, dayanışmamızla kampüslerimizde de tacize, tecavüze izin vermeyeceğiz. Üniversiteler tacizcilerin değil, üniversiteler bilimin, aydınlığın kalesidir” dedi.

Marmara Üniversitesi’nden kadınlar ve okul kulüpleri olarak bu süreçlerin takipçisi olacaklarını aktaran Alkış, “Kadın dayanışması olduğu sürece bu okulda tedirgin olması gereken kadınlar değil tacizcilerdir. Çünkü bizler tacizcilerin ellerini kollarını sallayarak bu okulda gezmelerine izin vermeyeceğiz” diyerek basın açıklamasını sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu