Güncel

5. Baki Koşar Nefret Suçları ile Mücadele Haftası Başlıyor

Bu yıl 21-27 Şubat tarihleri arasında 5.si gerçekleştirilecek olan Baki Koşar Nefret Suçlarıyla Mücadele Haftası, ana akım medya tarafından görmezden gelinen ya da nedenleri üzerine düşünülmeyen nefret suçlarını “Ana Akıma Kapılmamak” başlığı altında ele alıyor.

Siyah Pembe Üçgen İzmir tarafından kurulduğu 2009 yılından bu yana her yıl Şubat ayında düzenlenen Hafta, adını ve tarihini, unutulmasına itiraz ettiği bir nefret cinayetinden alıyor. Bilindiği üzere, gazeteci yazar Baki Koşar bir nefret cinayeti sonucu, ölümünden iki gün sonra 24 Şubat 2006’da Pangaltı’daki evinde ölü olarak bulunmuştu.

Beş yıldan bu yana farklı konu başlıklarıyla, Baki Koşar cinayeti nezdinde Türkiye’deki nefret suçlarına dikkati çekmeyi amaçlayan Siyah Pembe Üçgen İzmir, bu sene de “Ana Akıma Kapılmamak” başlığı altında düzenlediği etkinliklerle geleneği sürdürüyor.

Baki Koşar Nefret Suçlarıyla Mücadele Ödülü, 22 Şubat Cuma günü saat 19.00’da İzmir Alman Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek törenle sahibini bulacak. Ödül için aday önermek isteyenler www.siyahpembe.org adresindeki formu doldurarak katkıda bulunabilirler.

Her yıl gerçekleştirilen Nefret Suçları ile Mücadele Yürüyüşü ise 23 Şubat Cumartesi günü saat 13.00’da Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ndeki Yakın Kitabevi önünden başlayacak.

 

Bir Enstalasyon Sergisi, Ana Nefret Bülteni

Bu yıl Baki Koşar Nefret Suçları ile Mücadele Haftası’nın açılışı bir enstalasyon sergisi ile başlıyor. 21 Şubat Perşembe akşamı 19:00′da bir kokteyl ile açılacak olan Ana Nefret Bülteni isimli sergi KaraPembe KarşıSanat Kolektifi imzasını taşıyor ve 24 Şubat Pazar akşamına kadar Alsancak Yakın Kitabevi’nin üst katında meraklılarıyla buluşacak. Medya aygıtları ile kurulan iletişimin yönü ile yaygın tahakküm mekanizmalarının aynılaştığı noktanın sağlamasını, Türkiye’deki transfobi ile görmenin mümkün olduğunu düşünen Kolektif, yıllar geçtikçe değişen bir şey olup olmadığını sorgulamayı deniyor.

 

Trans – Feminist Buluşma

Siyah Pembe Üçgen Kadın Grubu, Hafta kapsamında iki ayrı oturumla, feminizmi, seks işçiliğini ve transların yaşadığı bölgesel sorunları tartışıyor. 22 Şubat Cumartesi günü İzmir Alman Kültür Merkezi‘nde gerçekleşecek oturumlarda farklı feminist ve LGBT örgütlerinden konuşmacılar yer alacak. Bölgesel sorunların ele alınacağı oturumda Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği’nin Ege Bölgesine yönelik 2012 Hak İhlalleri Raporu da ilk kez kamuoyuyla paylaşılacak.

 

Baki Koşar Nefret Suçları ile Mücadele Ödülü ve Yürüyüşü

Her yıl verilen Baki Koşar Nefret Suçları ile Mücadele Ödülü, o yıl içerisindeki nefret suçları ile mücadelesinde gösterdiği başarı ya da istikrar nedeniyle öne çıkan kişi, örgüt ya da kuruluşlara verilmektedir. Bu yıl 5. kez verilecek olan ödül, haftanın teması “Ana Akıma Kapılmamak” ile uygun bir konsept oluşturacak şekilde sanatçı Cüneyt Cansever tarafından tasarlandı. 2012 yılına ait adayları belirlemek için internet üzerinden oylama yöntemi seçildi. Oylamaya katılmak isteyenler siyahpembe.org ve nefretsuclari.org web siteleri üzerinden oy kullanabilirler. Bu seneki ödülün sahibi 22 Şubat Cuma akşamı saat 19:00′da İzmir Alman Kültür Merkezi’nde düzenlenecek ödül töreninde açıklanacak.

Yine her yıl gerçekleştirilen Nefret Suçları ile Mücadele Yürüyüşü ise bu yıl 23 Şubat Cumartesi günü 13:00′da Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ndeki Yakın Kitabevi önünden başlayacak; Sevinç Pastanesi önünde yapılacak olan basın açıklamasının ardından son bulacak

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu