Güncel

Ayrımcılığa karşı kadınlar Bursa’da alanlardaydı!

Bursa Kadın Platformu tarafından yapılan yürüyüş 8 Mart günü saat 18.30’da Stadyum önünde kitlenin toplanması ile başladı. En önde “Güvencesizliğe şiddete gericiliğe ve savaşa karşı isyandayız!-Bursa Kadın Platformu” pankartı arkasında katılan her bileşen kendini ifade birer flama ifade etti.

Arkasından ÖDP, Halkevleri, YDK’nın da içinde bulunduğu HDK Bursa Kadın Meclisi bileşenleri ve TMMOB ve KESK kendi pankartları ile eylemde yer aldılar. Buradan Orhangazi Parkı’na “Her gün 8 Mart, her gün mücadele”, “Jin, jiyan, azadi”, “Hepimiz Leyla’yız, Sakine’yiz, Fidan’ız”, “Eşit işe eşit ücret”, “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa” vb. slogan, alkış ve zılgıtlarla Orhangazi Parkı’na yürüdüler.

Burada platform bileşenleri adına Halkevlerinden Suna Acar basın metnini okudu. Basın metninde 1857’de New York’ta katledilen 129 ve 2005’te Bursa’da Özay Tekstil Fabrikası’nda yanarak ölen 5 işçi ve son 10 yılda 4650 kadının öldürüldüğü hatırlatıldı.

Açıklamada kadınlar “Eşit işe eşit ücret, güvenceli çalışma hayatı, babadan ve kocadan bağımsız tüm kadınların sosyal güvence kapsamına alınmasını, tüm ilçelerde yeterli sayıda ve kapasitede kadın örgütlerinin kontrolünde sığınak açılmasını, kadına yönelik şiddet taciz ve tecavüz davalarında tahrik indirimlerinin uygulanmasını, kürtaj hakkımız üzerinde yapılan tüm tartışmaların sona ermesini parasız, sağlıklı güvenli doğum kontrol ve kürtaj hizmetinin sağlanmasını, kürtajda eşin onayı vb. uygulamalara son verilerek kürtajın kadının kararına bağlanmasını, cinsiyetçi ve gerici 4+4+4 eğitim sisteminin durdurulmasını, başta anadilde eğitim olmak üzere halkların tüm insani ve demokratik haklarının tanındığı bir barış ortamının tesis edilmesini, 8 Mart’ın ücretli izin günü olmasını istiyoruz” dediler.

Eyleme Demokratik Kadın Hareketi de destek verdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu