Güncel

Ankara YDK: “Kadın tutsaklar onurumuzdur”

ankara_ydkGeçtiğimiz günlerde Gebze Hapishanesi’nde “Devrimci Avukatlara Özgürlük” yazılı kokartları taktıkları için DHKP/C davası kadın tutsaklara işkence eden Gebze Hapishanesi, 30 Aralık’ta Yeni Demokrat Kadın aktivisti ve TKP/ML davasından yargılanan kadın tutsaklara işkence etmiştir. Yine 13 Ocak günü, Cepheli kadınlara yönelik saldırıyı protesto etmek amacıyla kapı dövdükleri ve slogan attıkları için haklarında açılan soruşturma gerekçesiyle İnfaz Hâkimliği’ne götürülen tutsaklar, burada da asker tarafından aranmak istenmiş, ancak bu taciz girişimlerine karşı çıktıkları için ring aracında darp edilmişlerdir. Darp edilen YDK’lı tutsaklardan Kader Fındık, bayılmış, ardından Fındık’a kurum doktoru ve sağlıkçıları müdahale etmiştir.

“Hele de kadınsa!”

Kadın tutsaklara yapılan saldırılarla ilgili Ankara YDK tarafından bugün(20 Ocak’ta) Kadın Dayanışma Vakfı’nda bir basın toplantısı gerçekleştirildi. İHD Ankara Şubesinden bir avukatın da katıldığı basın toplantısında, YDK adına yapılan açıklamada “İlerici, devrimci, demokrat, yurtsever tutsaklara yönelik baskı ve sindirme politikaları, bu tutsaklar hele de kadınsa daha da katmerlenmektedir” şeklinde özellikle kadın tutsaklara yönelik katmerli bir baskının söz konusu olduğu belirtildi. Gebze’deki kadın tutsaklara yapılan 30 Aralık ve 13 Ocak’ta yapılan saldırılarla ilgili detaylı bilgi verilen açıklamada, devlet ve kurumlarının kadına yönelik düşmanlığının sürdürüldüğü belirtildi. “Kadın tutsaklara yapılan saldırının sorumlusu Gebze Hapishanesi, asker ve TC devletinin kendisidir. Tutsaklardan elinizi çekin! Kadın düşmanlığından vazgeçin” denilerek tutsaklara saldıranlara seslenildi. Açıklamada son olarak “Tutsaklarımıza yönelik saldırılara karşı kadın dayanışmasını büyütecek ve kadın tutsakları yalnız bırakmayacağız” şeklindeki konuşmaların ardından basın toplantısı sonlandırıldı

Ankara: Geçtiğimiz günlerde Gebze Hapisanesi’nde “Devrimci Avukatlara Özgürlük” yazılı kokartları taktıkları için DHKP/C davası kadın tutsaklara işkence eden Gebze Hapishanesi, 30 Aralık’ta Yeni Demokrat Kadın aktivisti ve TKP/ML davasından yargılanan kadın tutsaklara işkence etmiştir. Yine 13 Ocak günü, Cepheli kadınlara yönelik saldırıyı protesto etmek amacıyla kapı dövdükleri ve slogan attıkları için haklarında açılan soruşturma gerekçesiyle İnfaz Hâkimliği’ne götürülen tutsaklar, burada da asker tarafından aranmak istenmiş, ancak bu taciz girişimlerine karşı çıktıkları için ring aracında darp edilmişlerdir. Darp edilen YDK’lı tutsaklardan Kader Fındık, bayılmış, ardından Fındık’a kurum doktoru ve sağlıkçıları müdahale etmiştir.

“Hele de kadınsa!”

Kadın tutsaklara yapılan saldırılarla ilgili Ankara YDK tarafından bugün(20 Ocak’ta) Kadın Dayanışma Vakfı’nda bir basın toplantısı gerçekleştirildi. İHD Ankara Şubesinden bir avukatın da katıldığı basın toplantısında, YDK adına yapılan açıklamada “İlerici, devrimci, demokrat, yurtsever tutsaklara yönelik baskı ve sindirme politikaları, bu tutsaklar hele de kadınsa daha da katmerlenmektedir” şeklinde özellikle kadın tutsaklara yönelik katmerli bir baskının söz konusu olduğu belirtildi. Gebze’deki kadın tutsaklara yapılan 30 Aralık ve 13 Ocak’ta yapılan saldırılarla ilgili detaylı bilgi verilen açıklamada, devlet ve kurumlarının kadına yönelik düşmanlığının sürdürüldüğü belirtildi. “Kadın tutsaklara yapılan saldırının sorumlusu Gebze Hapishanesi, asker ve TC devletinin kendisidir. Tutsaklardan elinizi çekin! Kadın düşmanlığından vazgeçin” denilerek tutsaklara saldıranlara seslenildi. Açıklamada son olarak “Tutsaklarımıza yönelik saldırılara karşı kadın dayanışmasını büyütecek ve kadın tutsakları yalnız bırakmayacağız” şeklindeki konuşmaların ardından basın toplantısı sonlandırıldı.

Ankara YDK

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu