Güncel

Tacize Karşı Susma, Haykır! “Kadın Beyanı Esastır”

sedat_yurtdasYeni Demokrat Gençlik Merkezi Kadın Komisyonu, yaptığı açıklama ile Amed’de YDK’lı bir arkadaşımızın Av. Sedat Yurtdaş’ın tacize uğramasını protesto etti.

Açıklamanın tam metni şöyle:

“Geçtiğimiz günlerde Yeni Demokrat Kadın’ın yaptığı açıklamada YDK aktivisti arkadaşımız stajyer olarak yanında çalıştığı Av. Sedat Yurtdaş tarafından taciz edildiği ifade edilmiştir.

YDK’lı arkadaşımızın staj eğitimi döneminde maruz kaldığı bu taciz, kadınlar için bir ilk değildir. Ataerkil sistem erk iktidar gücünü işleterek her güne bir yenisini eklediği kadınlara yönelik sistemli saldırılarını gerçekleştirmektedir. Kadınlar ev içerisindeki emeği görülmemekte, yok sayılarak köleleştirilmekteyken, iş alanında yedek-ucuz iş gücü olarak emeği sömürülmektedir. Erkek egemen iktidar bulunmuş olduğu her alanda emeği görülmeyen, sömürülen kadına bir de üstüne kadın kimliğinden ötürü cinsel saldırı ve şiddet uygulanmaktadır.

Yeni Demokrat Kadın “bu taciz karşısında sessiz kalmayacağını” belirterek “Tacizci Sedat Yurtdaş meslekten ihraç edilsin” çağrısıyla kamuoyuna sunduğu bir süreç başlattı. Bizlerde genç kadınlar olarak YDK’nın taciz karşısında Kadın Beyanını Esas alarak başlatmış olduğu bu sürecin destekçisiyiz. Genç kadınlar olarak bu sürecin birer öznesiyiz ve takipçisiyiz. Buradan hareketle genç kadınlar olarak bu sürecin uzaktan bir destekçisi değil, sürecin sesine ses katarak erkek egemen zihniyet karşısında kadınlarla birlikte mücadeleyi yükselteceğiz.

Erkek egemen zihniyetin hâkim olduğu her yerde kadınlara yönelik cinsel taciz ve saldırılar, kadınlara (özelinde genç kadınlara ) iş alanında uygulanan “mobbing” baskısıyla birlikte kadınlara yönelik tüm saldırıların karşısında kadınlar olarak örgütlü duruşumuz birer kalkan olacaktır.

Yeni Demokrat Kadın’ın kadına yönelik taciz karşında başlatmış oldu süreçte Kadın Beyanını Esas alarak öne çıkarmış olduğu talepleri biz YDG’li Kadınların da talebidir.

*Sedat Yurtdaş avukatlık mesleğinden ihraç edilmelidir.

* Çalıştığı STK’lardan uzaklaştırılmalıdır.

* Hakkında yürütülecek ceza soruşturmasında en ağır ceza verilmelidir.

* Stajyer avukatlar üzerindeki tüm cinsel taciz ve mobbing uygulamaları son bulunmalıdır.

Artık Yeter!

Kadınlara yönelik sistemli bir biçimde yürütülen saldırılara karşı suskun değil, öfkeli ve bu mücadele yolunda ısrarcıyız. Ataerkil zihniyetin zehrini akıttığı her alanda bu zihniyete karşı savaş açacağız. Bu zihniyetin Kadınlara yönelik şiddeti,tacizi,tecavüzü karşısında hesaplaşma yolunda Kadın Beyanı bizim için esas olandır.

Yeni Demokrat Gençlik Merkezi Kadın Komisyonu”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu