Güncel

“Ben de Roşin Çiçek davasına müdahilim”

rosin_cicek“Eşcinsel olduğu” gerekçesiyle katledilen Roşin Çiçek’in davasında sona geliniyor. Bir buçuk yılı aşkın süredir devam eden davada, ölümü aydınlatan tüm delillere rağmen dava sürekli ertelenmekte ve her nedense bir karara varılamamaktadır.

LGBTİ ve kadın örgütlülüklerinin davayı takip etmedeki ısrarı karşısında mahkeme heyeti çaresizliğini, 7 duruşmadır davayı takip eden SPoD’un müdahilliğini sonlandırarak gözler önüne sermiştir. Bu şekilde Roşin’i öldüren babası ve iki amcasının tahliyesini talep eden müşteki sıfatını taşıyan aile bireylerini “mağdur” kabul eden mahkeme, derneğin Roşin’in ölümünden “zarar görmediği”ne karar vererek, davayı “biz bize bitirelim” tavrına girmiştir. Bu zamana dek kadın cinayetlerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın –yani asıl faillerin- müdahilliğini kabul eden mahkemeler; kadın ve LGBTİ cinayetlerinde hukuku farklı işletmekte, davanın politikleşmesinden rahatsızlık duymaktadır. Yine de, son yıllarda kadın ve LGBTİ hareketlerinin mücadelesi sonucu, müdahillik taleplerinin kabul edildiği emsal davalar da kayıtlara işlemiştir. Çoğunlukla tepkiyi azaltmak adına göstermelik bir hukuk gösterisi sergileyen “erk”ek yargı, Roşin Çiçek davasında da müdahillik talebini kabul etmek zorunda kalmıştır. Bundan kaynaklı yargılamayı keyfi tutumuyla işlettiğine sıkça tanık olduğumuz mahkemelerin, verdiği karardaki yanlışlığın (!)  7 duruşma sonra farkına varması bizleri şaşırtmamıştır. Kendi deyimiyle müdahilliği “yeşillik olsun” diye kabul eden mahkeme, -yine kendi deyimiyle- sonradan duyduğu pişmanlığı giderme yolu olarak, ara kararından dönmüştür.

Bizler Amed’deki Yeni Demokrat Kadınlar olarak 10 Şubat’ta görüşecek duruşma için “Ben de Roşin Çiçek davasına müdahilim” şiarıyla başlatılan kampanyanın destekçisi olduğumuzu duyuruyor, tüm homofobi ve transfobi karşıtlarını davaya müdahil olarak katılmaya, Roşin Çiçek’in ölümünün bir “nefret cinayeti” olduğunu kayıtlara geçirmeye çağırıyoruz.

Kampanya dahilinde iki dilekçe metni hazırlanmıştır. İzlenecek prosedür şu şekildedir:

-Bunlardan ilki Amed dışından müdahil olacaklar içindir. Dilekçede istenen bilgiler (nöbetçi mahkemenin yer aldığı şehir, isim-soyisim, tc no, adres) doldurulduktan sonra çıktısı alınarak her iki sayfa da müdahil olacak kişi tarafından imzalanmalıdır. Sonrasında bulunulan şehrin Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı’na havale ettirilip Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’nin Kalemi’ne gidilmelidir. Kalemden alınacak ve üzerine muharebe numarası yazılacak olan sarı zarf iadeli taahhütlü olarak Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilecektir.

-Diğer ise Amed’den müdahil olmak isteyenlerin başvuru dilekçesidir. Dilekçenin üzerindeki istenen bilgiler (isim-soyisim, tc no, adres) doldurulduktan sonra çıktısı alınarak her iki sayfa da müdahil olacak kişi tarafından imzalanmalıdır. Sonrasında Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı’na havale ettirilip 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Kalemi’ne teslim edilmelidir.

(Dilekçe örneklerine Keskesor LGBTİ facebook sayfasından ulaşılabilir.)

 

Amed Yeni Demokrat Kadın

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu