Güncel

Bursa ve Gemlik’de 8 Mart!

Bursa: Erkek egemen sistemin kadına bir meta olarak baktığı ve bu nedenle de her gün bir kadının erkek tarafından katledildiği bir ülkede bu yıl 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ndeki eylemlerde kadın katliamları şiarı ön plana çıktı. Bursa Kadın Platformu tarafından organize edilen eylem, Altıparmak Stadyum Meydanı’nda yüzlerce kadın toplandı.

Burada  “Kadınları katleden gerici erkek egemen iktidarını yıkacağız” şiarlı Bursa Kadın Platformu imzalı pankartı ve katledilen kadınların resimleri ile çeşitli kadın katliamları ve talepleri içerikli dövizler taşıyan kadınlar, “Susma haykır kadınlar öldürülüyor”, “Yasta değil isyandayız”, “Susma uyuma,Özgecan ı unutma” , “Jin jiyan azadi”, “Kadın yaşam özgürlük” vb. slogan alkış ve danslarla Heykel’e yürüdüler.

HDP milletvekili Sebahat Tuncel’in de eyleme katılıp günün anlamına dair bir selamlaşma temelinde gerçekleştireceği konuşması şovenizmin etkisinden kurtulamayan Bursa kadın platformu çoğunluğu tarafından kabul edilmeyince HDP ve HDK’lı kadınların büyük bir kısmı yürüyüşe katılmayarak eylemden ayrıldılar.

Kadınlar yürüyüş yolu üzerinde bulunan Kafkas Pastanesi önünden geçerken, sendikal örgütlülükten dolayı işten atılan kadın işçilerin mücadelesini selamladılar. Ayrıca alana girişte katliamcı devletin polisinin kadınlara karanfil dağıtarak, kadın katliamlarındaki esas rolünü ört bas etmeye çalışarak kadınlara şirin görünmeye çalıştı.

Bursa Kadın Platformu bileşenlerinden oluşan her kurum kendini ifade eden konuşmalar gerçekleştirdi. HDP adına açıklama yapan konuşmacı “Kadın platformunun, milletvekilimiz Sebahat Tuncel’in kadın kimliğiyle eylemde selamlama temelinde yapacağı konuşmasının kabul etmediklerinden dolayı kınıyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından Kent Müzesi amfisine geçen kadınlar burada müzik eşliğinde çekilen halaylarla eylem sonlandırıldı.

gemlik bursa Galeri 3Gemlik: Gemlik’te 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü coşkulu bir şekilde kutlandı.

Yeni Demokrat Kadın’ın (YDK) da bileşeni olduğu Gemlik Kadın Platformu’nun çağrısıyla 8 Mart Pazar günü saat 14.00’de Dereboyu Taşköprü’de “Şan olsun 8 mart’ı tarihe yazanlara” yazılı ve Gemlik Kadın Platformu imzalı pankartın arkasında bir araya gelen kitle sloganlar eşliğinde Hürriyet Caddesi üzerinden İskele Meydanı’na kadar sloganlar eşliğinde yürüyüşünü gerçekleştirdi.

Kitle içerisinde çeşitli işkollarına ait iş elbiseleri, baret, tencere ve tavalarıyla kadınların bulunması eylemi renkli kıldı.

Yürüyüş güzergahı boyunca kitle sık sık “ 8 Mart Kızıldır, Kızıl Kalacak”, “Yaşasın Kadın Dayanışması”, “Devlet elini bedenimden çek”, “Erkek vuruyor, devlet koruyor”, “Kadınız haklıyız kazanacağız” vb sloganlar alana kadar devam etti.

Alanda kitle sloganlarla giriş yaptıktan sonra programa geçildi. Program sessiz skeç gösterimiyle başladı. Daha sonra ise Gemlik Kadın Platformu adına Aliye Özcan açıklamayı okudu. Özcan açıklamada; “Bir 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, daha geldi.Bir yandan sömürülerine, vurgunlarına acımasızca devam eden ve “ Dünya Kadınlar Günü” diyerek, 8 Mart’ın özünü, içini boşaltmak, böylece amacından saptırmak isteyen emperyalistler; diğer yanda ise Müslümanlık diyerek acımasızca kadını kullanan Ortaçağcı şeriat özlemcileri.Öyleyse 8 Mart Nedir?8 Mart New York’lu 40 bin dokuma işçisi kadının 1857’de 18 saate varan çalışma süresine ve ağır çalışma koşullarına başkaldırı günüdür.

8 Mart 1857’de tekstil işçisi kadınların ‘Eşit İşe Eşit Ücret’, ‘Sendikalaşma ve Oy Hakkı’ için yükselttikleri direniş bayrağının kanla bastırılmasının yıldönümüdür. 8 Mart, 129 dokuma işçisinin katledildiği gündür” dedi.

 

Açıklama kadınların taleplerinin okunmasıyla bitirildi. Daha sonra ise kitle müzik eşliğinde halaylar çekerek eylemi sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu