Güncel

Amed’de tecavüz protestosuna polis barikatı

4Bingöl’de 14 yaşında E.A’ya tecavüz eden 8 askerin tahliyesine ilişkin karara, kadınlardan gelen tepkiler büyüyor.

24 Haziran saat 18.00’de Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) öncülüğünde ve birçok kadın örgütlülüğünün katılımıyla, İstasyon Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar olayı protesto etmek amacıyla yürümek istedi. Polisin yürüyüş başlar başlamaz kitleyi engelleme girişimleriyle karşılaşan kadınlar, “Kadına değil, tecavüze barikat”, “Tecavüzcü devlet hesap verecek”, “Kadına uzanan eller kırılsın” sloganlarıyla ve alkışlarıyla durumu protesto etti.

Yürüyüş süresince kitleyi yönlendirmek isteyen polis ve kadınlar arasında yaşanan tartışmaların ardından, kadınlar caddeyi trafiğe kapatarak Sanat Sokağı’na yürüdü. Yürüyüşün ardından yapılan açıklamada konuşan BDP Amed İl Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt, Bingöl’de gerçekleşen bu olayın, devletin yıllardır Kürdistan’da yürüttüğü savaşın bir uzantısı olarak, kadın şahsında topluma yönelmiş bir saldırı olduğunu belirtti. Zümrüt konuşmasının devamında, “Silahların gölgesinde gerçekleşen bu tecavüz olayına yönelecek tepkiler, kadınlar ve tüm toplum için bir direnişe dönüşmelidir. Serbest bırakılan suçlular, tutuklanana kadar Amed’in tüm sokaklarını eylem alanına çevireceğiz” dedi. Her gün saat 20.00’de gürültü ve oturma eylemlerine yapılan çağrının ardından bir saatlik bir oturma eylemi gerçekleştirildi.

Kadınların şarkılarıyla renklenen eylem, kadın-erkek tecavüz kültürüne karşı sokağa dökülen herkesin öfkesine ses oldu. Yer yer “Tecavüz erkeklikse, erkek değiliz” sloganlarıyla direnişi selamlanan kadınlar, “Susma haykır, tecavüze dur de” diyerek ertesi gün buluşmak üzere dağıldı.

AMED YDK

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu