Güncel

“Teşhir et, korkma; tecavüze dur de”

Bingöl’de iki yıl önce 14 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismar ve tecavüzde bulunup, geçtiğimiz günlerde mahkeme tarafından serbest bırakılan 8 askerin yargılandığı davaya ilişkin tepkiler sürüyor.

Amed’de KESK Kadın Platformu‘nun düzenlediği ve Sanat Sokağı’nda başlayan yürüyüş sonrası, AZC Plaza önünde bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Yeni Demokrat Kadın olarak bizim de katıldığımız yürüyüşe, birçok kadın kurumu ve halk tarafından destek verildi.

Basın açıklamasını KESK Kadın Platformu üyesi Rojda Alak okudu. Açıklamada “Kadınlar gözaltında, ev baskınlarında devletin kolluk güçleri tarafından yıllarca cinsel şiddete, tecavüze maruz kaldılar. Bingöl’de yaşanan bu olay münferit bir suç değil; aksine sistemli, organize bir yönelimdir” denildi.

 

“Davanın takipçisiyiz”

Tecavüz sanıklarının serbest bırakılması ve tecavüze sessiz kalınmasının, tecavüz kültürünü süreklileştirip meşrulaştırdığına değinilen açıklama; “Devleti bu konuda görevini yapmaya çağırıyor; sanıkların ivedilikle tutuklanmasını, dosya üzerindeki gizlilik kararının kaldırılıp soruşturma sürecinin kamuoyuyla açık bir şekilde paylaşılmasını talep ediyoruz. Davanın takipçisi olacağız” şeklinde sonlandırıldı.

Basın açıklaması sonrasında N.Ç, Pozantı, Şakran gibi daha birçok istismar davasında hukuksuzluk örneği sergileyen TC yargısını protesto etmek amacıyla yere cüppe atıldı. Bunun ardından bunun “hukuka karşı işlenen bir suç” olduğunu iddia eden polis, bu kişinin kimliğini almak istedi.

Fişleme girişimini alkışlarla ve ıslıklarla protesto eden kitle, buna izin vermeyerek kısa süren tartışmanın ardından polisin tehditleri eşliğinde dağıldı.

Yürüyüş sırasında “Susma haykır, tecavüze hayır“, “Teşhir et, korkma; tecavüze dur de” ve “Susma haykır, devlet utansın” sloganları atıldı.

 

Amed YDK

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu