Güncel

Mersin Kadın Platformu: “Tecavüzcülerle birlikte yaşamak istemiyoruz”

mersin eylemMersin: Bingöl’de iki yıl önce 14 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismar ve tecavüzde bulunup, geçtiğimiz günlerde mahkeme tarafından serbest bırakılan 8 askerin yargılandığı davaya ilişkin tepkiler sürüyor.

Mersin Kadın Platformu, 24 Haziran günü yaptığı bir açıklamayla durumu protesto etti. Kitle adına açıklamayı okuyan Tülin Şahin Okay, askeri mantığın zırhına büründürülmüş zihniyetin artık kendini gizleyemediğini söyledi. Ayrıca sistemin tecavüzcüleri koruması sonucu, hepsinin aramızda dolaştığını dile getirdi.

Bingöl’de askerlerin tahliye edilmesinin sebebinin, sistemin taciz ve tecavüzlerin devam etmesini istemesi olduğunu belirten Okay, kadınlar olarak tecavüzün ve şiddetin mağduru olmak istemediklerini, suçluların yargılanması gerektiğini ekledi. Son olarak bakanlıklara ve tüm hukukçulara çağrıda bulunularak sorun ortadan kalkana kadar mücadele edileceği vurgulandı.

Açıklama sırasında sık sık “Erkek vuruyor, devlet koruyor”, “Tecavüzcü devlet hesap verecek”, “Jin jîyan azadî” sloganları atıldı. Açıklama, alkış ve zılgıtlarla sonlandırıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu