Güncel

Amed’de coşkulu kadın mitingi (Yenilendi)

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında Amed’de düzenlenen etkinlikler çerçevesinde 3 Mart Pazar günü gerçekleştirilen miting, binlerce kişinin katılımıyla oldukça coşkulu geçti.

Rosa’lardan Sakine’lere yolunuz yolumuzdur” şiarıyla gerçekleştirilen ve 9 Ocak’ta Paris’te katledilen üç Kürt kadın Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan’a atfedilen miting, Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) öncülüğünde gerçekleştirildi.

Urfa Kapı’da toplanan ve alana töresel kıyafetleriyle katılan kadınlar saat 12.00’de İstasyon Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti ve ardından miting başladı.

 

“Mart yeniden diriliştir”

Mitingin açılış konuşmasını yapan Suzan İşbilen konuşmasında şunlara değindi: “Mart özgürlüktür, Mart direniştir. Mart kendi küllerinden yeniden var olmaktır. Bugün Amed’de devrimin direnişçi kadınları var.

Bunların yanı sıra İşbilen kadına yönelik şiddetin AKP sürecinde arttığına değindi. İşbilen Rojava kadınlarını selamlayarak zindan direnişlerini selamlayarak ve konuşmasını sonlandırdı.

Sonrasında tüm devrim şehitleri anısına saygı duruşunda bulunuldu.

 

“En güçlü cevabı kadınlar verecek”

Mitingde BDP Amed İl Başkanı Zübeyde Zümrüt de bir konuşma yaptı. Zümrüt’ün ardından konuşma yapan Gültan Kışanak şu ifadeleri kullandı: “Demokratik bir yaşam, özgür bir gelecek isteyen herkes kadın özgürlüğünü temel dayanak almalıdır. Kadını kabul etmeyen, kadının iradesine saygı göstermeyen, kadınla birlikte mücadele etmeyi bir onur olarak kabul etmeyenler özgürlüğü yeterince anlamamıştır demektir. Tüm erkek arkadaşlarımıza buradan bir kez daha sesleniyoruz; kadınla doğru temelde yoldaş olun. Kadınla doğru temelde yoldaş olursanız tüm ülke tüm halkımız kazanacaktır.

Erkek egemen zihniyetin ne olduğunu biz hayatımızın her dakikasında, her saniyesinde yaşıyoruz. Onun için en güçlü cevabı verecek olan sizlersiniz. Kendinizi bu mücadelenin temel taşı olarak görün, kendinizden başlayın, güç olup, irade olup örgütünüzü yaratın” diyerek kadınlara seslenen Kışanak kadınları mücadeleye çağırarak “An azadi, an azadi” sözleriyle konuşmasını bitirdi.

KESK Kadın Sekreteri Canan Çalağan’ın da yaptığı konuşmanın ardından PAJK tutsaklarından gelen mesaj okundu. Ardından Roboski’de yaşamını yitirenlerden Vedat Encü ve Selam Encü’nün annesi konuşma yaptı.

 

“Em ji li virin”

Bizler de Yeni Demokrat Kadınlar olarak mitingdeydik. “Em ji bo ku li hember kedxwarî û tundiya li ser nasnameya xwe ya zayendî û netewi derkevin li virin” yazılı, Yeni Demokrat Kadın imzalı pankartımızla mitingdeki yerimizi aldık.

Laz sanatçı Ayşenur Kolivar ve Kardelen Kadın Korosu, Rojda ve Eylem Aktaş’ın sahne aldığı miting halaylarla sona erdi.

 

Amed Jinên Demokratên Nû (Amed YDK)

 

Resimler için bakınız:

http://www.yenidemokratkadin.net/index.php/resim-galerisi.html?func=viewcategory&catid=3

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu