Güncel

1 Mayıs’ta 8 Mart çalışmaları (Yenilendi)

Yeni Demokrat Kadın olarak, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için geçtiğimiz hafta bildiri dağıtımı ile başlattığımız çalışmalara 2 Mart günü afiş çalışmaları ve ev ziyaretleri ile devam ettik.

2 Mart Cumartesi günü 1 Mayıs Mahallesi’nde çeşitli bölgelere yoğun olarak afiş çalışmaları yaptık. Aynı zamanda yoldan geçen kadınlara bildiri dağıtarak mitinge çağrı yaptık.

 

“Yalnızca ceketimi alıp çıkabilirim”

3 Mart Pazar günü ise okurlarımızın evlerine giderek, onlarla gündemimize aldığımız “kayıt dışı, güvencesiz çalışma” üzerine sohbet ettik. Onlara 8 Mart ve sonrasında kadın emeği konusunun gündemimizde olduğunu söyledik.

Sohbet ettiğimiz kadınların bir kısmı evlere temizliğe ve çocuk bakmaya gittiklerini söyleyerek burada kendilerinin ve çevrelerinde kendileri gibi çalışan kadınların yaşadıkları sorunları anlattılar.

Sohbet ettiğimiz bir diğer kadın arkadaşımız ise hastanede çalışan bir taşeron işçisi olduğunu söyledi. 8 senedir aynı yerde çalışmasına rağmen her sene girdi-çıktı yapılarak tazminat hakkının elinden alındığını belirten kadın arkadaşın “8 senedir orada çalışıyorum. Şimdi çıkmak istesem, yalnızca ceketimi alıp çıkabilirim” sözleri taşeron çalışmayı adeta özetliyordu.

Gittiğimiz evlerde miting hakkında bilgilendirme yaparak, bizlerle birlikte yürümeye çağırdık. Çalışmalarımız devam edecek.

 

1 Mayıs Mahallesi YDK

 

Resimler için bakınız:

http://www.yenidemokratkadin.net/index.php/resim-galerisi.html?func=viewcategory&catid=4

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu