Güncel

8 Mart için Nurtepe’deydik

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü yaklaşırken, biz de çalışmalarımıza hız verdik.

Şubat’ın ortasından itibaren çalışmalarımızın olduğu tüm alanlarda 8 Mart’a dair irili-ufaklı birçok toplantı almış ve 8 Mart’a hazırlık amacıyla ne gibi çalışmalar yürüteceğimizi konuşmuştuk.

Bu toplantılarda önümüzdeki süreç için birçok yönelim ve plan önümüze koyduk.

Bunlardan bir tanesi de dün (2 Mart) Nurtepe’de gerçekleşen Özgür Gelecek okurlarının kahvaltısına katılarak burada Yeni Demokrat Kadın’ı anlatmak ve 8 Mart’ı konuşmaktı.

 

“Çalışırken ‘iyi anne değiliz’ gibi hissediyoruz”

Sabah saatlerinde biraraya geldiğimiz okurlarımızla önce hep birlikte hazırladığımız kahvaltımızı yaptık. Bu sırada kadınlarla aralarda sohbet etme imkanı bulduk.

Kadın emeğinin değersiz görüldüğü ve anneliğin kadına yüklenen ağır bir sorumluluk olduğu üzerine oldu sohbetlerimiz.

Kadınlar, “Çalışıyoruz, ama çalışırken kendimizi ‘iyi bir anne’ gibi hissetmiyoruz. Çünkü çocuğumuza bakmamız gerekiyor ama biz onları ihmal ediyormuşuz gibi oluyor. Bize böyle hissettiriyorlar” diyerek toplumsal rollerin omuzlarımıza yüklediği ağır yüklerden şikayetçi olduklarını anlattılar.

 

“Biraraya gelince güçlüyüz”

Kahvaltının ardından Özgür Gelecek okurları olarak biraraya gelmenin, bunu süreklileştirmenin öneminden bahsedildi. Gazete dağıtımını daha yaygın yapabilmenin yolları ve abonelik kampanyası üzerine tartışmalar gerçekleştirdik. Mahallenin gündemleri üzerine tartıştık.

Gündemlerden biri de kadın çalışması ve 8 Mart idi.

Kadına özgün bir çalışmanın gerekliliği üzerine başlayan sohbetimizde; doğduğumuz andan itibaren cinsiyetimizden kaynaklı eşitsizliğe ve ayrımcılığa uğradığımızı konuştuk. Bu eşitsizlik ve ayrımcılığa karşı kadınlar olarak biraraya geldiğimizde nasıl da güçlü olmaya başladığımızı konuştuk.

Kadınlarla 8 Mart’ta ve 8 Mart’tan sonra yeniden buluşmak üzere sözleşerek ayrıldık.

 

İstanbul’dan bir YDK’lı

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu