Güncel

Assata Shakur derhal “terör” listesinden çıkarılsın!

 

assata shakurYeni Demokrat Kadın, dünya kamuoyunun yakından tanıdığı ve geçtiğimiz günlerde ABD tarafından en çok aranan “terörist” listesine dâhil edilen Kara Panter Partisi’nin eski kadrolarından Assata Shakur için bir açıklama yaparak internet üzerinden imza kampanyası başlattı.

Nisan ayındaki Boston maratonuna yönelik saldırının hemen ardından ABD devleti ve gizli istihbarat servisi, Siyah Kurtuluş Ordusu ve Kara Panter Partisi’nin eski kadrolarından Joanne Deborah Chesimard’ı yani Assata Shakur’u ABD tarihinde ilk kez bir kadın olarak FBI’ın en çok aranan “teröristler” listesine aldı.

Şu an 66 yaşında olan Shakur, Mayıs 1973’te yanındaki yoldaşı Zayd Malik Shakur ile birlikte bulundukları araç, New Jersey’de polis tarafından durdurulmuş, ardından polisin ateş açmasıyla çatışma yaşanmış, çatışmada Zayd Shakur ve bir polis ölürken Assata yaralanmıştı.

Bu olayın ardından tutuklanarak polisin ölümünden sorumlu tutulan Assata Shakur, ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. 1979 yılında yoldaşları tarafından bulunduğu hapishaneden kaçırılan Assata, 1984 yılında Küba’ya giderek siyasi sığınma hakkı almıştı. Hala Küba’da yaşayan ve 34 yıldır aranan Shakur, şimdi de FBI’ın en çok aranan “teröristler” listesinde ilk kadın ve ikinci yerli terörist olarak yer almış bulunuyor ve böylece, yakalanması ve ABD’ye getirilmesi için başına konan 1 milyon dolarlık ödül, 2 milyon dolara çıkarılıyor. ABD Adalet Bakanlığı Assata Shakur’un “terör” listesine alınmasını şöyle açıklamaktadır; “Shakur sadece 40 yıl önce bir terörist değildir, bugün de Küba’da sürgünde ABD’ye karşı terörist faaliyetler örgütlemektedir.” ABD açıktır ki, böylesi açıklamalarla toplum içinde histeri yaymayı ve Küba’dan gelen veya orada sürgünde yaşayanlara yönelik korku yaratmayı hedeflemektedir.

Onun “terör” listesine alınması, toplum içinde ırkçılığı genişletmek ve halkın çıkarlarını savunan devrimcileri “terörist” olarak lanse etmesini kolaylaştırmak demektir. Nitekim 11 Eylül’den hemen sonra ABD tecrit hücresinde tutulan Mumia Abu Jamal’ın davası sonuçlandırmak ve idam ceza kararını kesinleştirmek istendi. Ancak başarılı olamadılar. ABD devleti açıktır ki, 11 Eylül saldırılarını, ülke içindeki muhalefeti ve devrimci unsurları susturmak için kullandı/kullanıyor. Hakkında sayısız yazıların yazıldığı ve kitapların yayımlandığı Shakur, dünyanın birçok yerinde kitle hareketleri ve halklar nezdinde saygı kazanan devrimci bir kadındır.

Onun için ABD’de ve çeşitli Latin Amerika ülkelerinde dayanışma kampanyaları başlatıldı. Kampanyaların esas talebi Assata’nın terör listesinden çıkarılmasıdır.assata Bizler Yeni De-mokrat Kadın olarak bu talebi tekrarlayarak Assata’nın özgürlüğünü savunuyoruz ve kamuoyuna duyarlı olmaya çağırıyoruz.

http://www.change.org/tr/kampanyalar/abd-adalet-bakanl%C4%B1%C4%9F%C4%B1-na-assata-shakur-derhal-ter%C3%B6r-listesinden-%C3%A7%C4%B1kar%C4%B1ls%C4%B1n

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu