Güncel

AİDS’li olduğu gerekçesiyle ölüme terkedildi

H. Merkezi: Bu ülkede ‘lanetliyseniz’ yani kadınsanız işiniz zor. Sokakta saldırıya uğrarsınız, hasta olursunuz tedavi talebiniz reddedilir; ölümün eşiğine gelirsiniz müdahale edilmez; ölürsünüz,  badeniniz ceset torbasına bile konulmak istenmez. Çok gördük, duyduk böyle örnekler: Mersin’de bir kadının trans diye tedavi edilmediğini, göçmen olduğu için şantajla tecavüze uğrayan kadınların çığlığını, İstanbul’da saldırıya uğradığı için yaşamını yitiren trans kadının cenazesine dokunulmadığını mesela. Bir yenisini daha gördük; Eskişehir’de, altı aylık hamile olan AİDS hastası Kapinga Tishimanga, AİDS hastası olduğu için tedavi edilmedi, ölümüne göz yumuldu.

İsmail Saymaz’ın haberine göre geçen 18 Şubat’ta bebeğiyle birlikte hayatını kaybetmişti. Eşi Diela Joseph Dieala, AİDS hastası olduğu için Osmangazi Üniversitesi’nde eşine müdahale edilmediğini ve Eskişehir Devlet Hastanesi’ne geri gönderildiğini, böylece ölüme itildiğini belirterek, suç duyurusunda bulundu.

Diela, altı aylık hamile olan eşi Kapinga Tishimanga’nın geçen 15 Ocak’ta sancısının tutması üzerine ambulansla Eskişehir Devlet Hastanesi’ne gittiklerini söyledi. Hastaneye vardıklarında doktorlara, “Eşim AİDS virüsü taşıyor” dediğini anlatan Diela, Osmangazi Üniversitesi’ne sevk edildiklerini belirtti. Acilde, sigortalarının bir gün önce dolmuş olduğunun anlaşıldığını belirten Diela, şunları söyledi:

“Sigortamızın olmadığını anladıklarında eşimi hastaneye almak istemediler. Ambulans görevlilerine ‘Bu hastayı neden getirdiniz?’ dediler. Hatta ambulans görevlileri acildeki görevlilere eşimi hastaneye almaları için ricada bulundu. İki saat kadar acilde eşime hiçbir müdahalede bulunmadan bekledik. Eşim bir yatakta yatıyordu ve kimse ilgilenmiyordu. Saat 17.00’de bir doktor geldi ve eşime serum takıldı. Daha sonra sigortamız olmadığından yeniden Devlet Hastanesi’ne sevk edildik. Eşimin ağrıları ve sancıları devam ediyordu. Tekrar ambulansla Devlet Hastanesi’ne döndük. Eşimi yatarak tedavi etmeye karar verdiler. Parol isimli ilacı verdiler. Midesi için bir ilaç daha verdiler. Hamile olduğu için daha fazla ilaç vermediler”

Ertesi gün Yabancılar Şubesi’ne giderek ikamet süresini uzattığını ve sigortasını yenilettiğini ifade eden Diela, bunun üzerine yeniden Osmangazi Üniversitesi’ne sevk edildiklerini anlattı. Diela, “Gittiğimde eşime müdahale ediliyordu. Dişleri kenetlenmiş, bilincini kaybetmiş vaziyetteydi. Ağzına oksijen maskesi takıldı. Nefes alabilmesi için makineye bağlandı” dedi.

 

İki gün sonunda, 18 Şubat’ta ilkin bebeğin, akşam da eşinin öldüğünü belirten Diela, “Ben eşime gerekli sağlık müdahalesini yapmayarak ölümüne neden olan tüm sağlık görevlilerinden şikâyetçiyim. Eşim AİDS virüsü taşıdığı için müdahale edilmediğini düşünüyorum” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu