Güncel

8 Mart çalışmamızın karşılığı coşkuydu

ankara-8martMerhaba

8 Mart’a dair çok fazla duygu birikimimiz var ve bunları paylaşmak sizlerle paylaşmak istedim.Gerek bizlerle yürüyen kadın arkadaşlardan gerekse diğer kadın örgütlenmeleri ve kadın kollarıyla yaptığımız konuşmalardan ötürü.Her seneden çok daha yoğun ve çok daha net bir 8 Mart örgütlenmesi yapıldığını düşünüyoruz.8 Mart öncesindeki o tatlı koşuşturmacalar meyvesini 8 Mart günü verdi aslında. Birçok kadın arkadaşla görüşüldü, standlar açıldı, bildiriler dağıtıldı, çıngıraklı lolipoplar yapıldı, mor yemeniler alındı, daha önceden büyük bir emekle hazırlanmış olan pankart kullanıldı. Her kadının ayrı ayrı ve toplamda bütüne dair olan çalışma haftamız çok güzeldi.

8 Mart’ın niceliğinin iyi olması dışında gerçekten nitelikli bir kalabalık vardı. YDK kortejinde, çalıştığı ya da başka bir durumundan ötürü gelemeyen birçok kadın arkadaşımız olmasına rağmen geçen yıllara göre ciddi bir kadın kitlemiz vardı. Öyle ki flamalarımız, lolipoplarımız yetmedi bile. Belki de ilk defa bir alanda slogan atan, attıran kadınların olması bizi daha da heyecanlandırdı. Bu bizim için gerçekten çok ciddi ve değerli bir durum. Zılgıtlarımız, sloganlarımız hiç durmadı. Ve sanırım kadın örgütlenmeleri içerisinde en kalabalık korteje bizim kortejimizdi. Yürüyüş sırasında heyecanımızın bizi daha da hızlandırdığı zamanlar da oldu. Alana girdiğimizde kadınların zılgıtları, sloganlara daha gür katılmaları bizi daha da mutlu etti. Birkaç kurumun erkekli yürüyüşleri engellendi. Kısa süreli bir moral bozukluğu yaratsa da alandaki erkekleri her seferinde uyararak alandan uzaklaştırdık. Müzik gruplarıyla beraber halaylar başladı. Halay çekerken kadınların ne kadar mutlu olduğu, kendilerine olan güvenleri, 8 Mart’ın coşkusu gözlerinden okunuyordu. Müzik gruplarının ardından alandaki etkinlik sona erdi. Gece yürüyüşüne çağrı yapıldı.

Gece yürüyüşü de beklenenden daha kalabalıktı. Sloganlarımızla, zılgıtlarımızla, asi çığlıklarımızla yürüyüşe katıldık. Yüksel’de toplanıldıktan sonra dağıldık.

Kısacası en güzel 8 Mart’tı. YDK olarak bundan sonraki 8 Martlarda da isyanımızla büyüyerek alanlarda olacağız. Direnen kadının gücü her 8 Mart’ta biraz daha artacak, mağdur kadın her 8 Mart arifesinde direnen kadına dönüşecektir.

 

Erk şiddetine karşı direnç dolu günler dileğiyle…

Ankara’dan bir YDK’lı

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu