Güncel

8 Mart’ta kadınlar HAYIR’larını Bakırköy Meydan’ına taşıdı!

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Bakırköy Özgürlük Meydan’ın da buluşan kadınlar uluslar arası kadın grevine ses vererek referanduma tavırlarını ve 8 Mart’tın taleplerini “HAYIR”la birleştirdiler.

“Yaşam hakkımız, özgürlüğümüz, bedenimiz, emeğimiz için HAYIR” şiarıyla Özgürlük Meydan’ında bir araya gelen kadınlar 8 Mart’ı engellenme ve yasaklanama çabalarına rağmen coşkuyla kutlandı. Yeni Demokrat Kadınlarda “Ayrımcılığa, OHAL’e, Transfobiye, Homofobiye, Cinsel Tahakküme, İşkenceye, Sömürüye HAYIR” yazılı pankartla alanda yerini aldılar. İlk olarak bir dakikalık saygı duruşuyla miting başladı.

Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz!

KHK ile işten atılan Betül Celep, “Direnmeyi fabrikalardaki işçi kadınlardan öğrendiğini söyleyen Celep, “Kadınlar var oldukça dünyayı değiştirecek, susmayacağız, korkmayacağız, itaat etmeyeceğiz” dedi.

Kadınlar birlikte güçlü, tenê nabe

Kadınlar Birlikte Güçlü Kampanya Grubu adına Selin Top,  “Erkek şiddetini her türlüsüne karşı, çocuk doğurup doğurmama hakkımıza karşı, yoksullaştırmalarına karşı, savaşlara karşı, desteklenen silahlı örgütlere, ırkçılara karşı, bizi şiddet politikalara karşı, bizi evlere kapatmaya çalışanlara karşı bizler kadınların sesini yükselteceğiz” diye konuştu. Referandumda “Hayır” diyeceklerini ve referanduma kadar yapacaklarını çalışmalarını aktaran Selin, “Kadınlar birlikte güçlü, tenê nabe” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı FigenYüksekdağ’ın, faşizmi ve tekçi anlayışı yıkacak olan kadınlardır derken, DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ise “kadın özgürlük mücadelemizi ve kadın direnişini örgütlemek tarihi bir sorumluluktur” diye belirtti.

Bir kişi daha eksilmeyeceğiz

Cumhuriyet Gazetesi Stajyer Muhabiri Ayşegül Başaran’ın, “Bugün meydanda olamasam da sizin coşkunuzu Bakırköy Cezaevi’nden duyuyorum. Bu yıl bütün dünyadan yükselen kadın isyanına biz de özgürlüğü gasp edilmiş kadınlar olarak hapishaneden ses veriyoruz. Bir kişi daha eksilmeyeceğiz. Yaşasın kadın dayanışması” diye belirtti. Mitingde, Bakırköy Cezaevi’nde annesiyle birlikte kalan Miraz bebeğin de bir an önce bırakılması istendi.

İstanbul 8 Mart Kadın Platformu adına ortak basın açıklamasının Türkçesini Şenay Kumuz, Kürtçesini Safiye Akdağ okudu.

Açıklamada, 1857 yılında New York’ta 129 kadının katledilmesinin üzerinden 160 yıl geçtiği ve kadınların hakları için yüzyıllardır mücadele ettiği belirtildi. Anayasa değişikliğiyle kadınların haklarını, kazanımlarını elinden almaya çalışan bir rejim değişikliğinin hedeflendiğine işaret edilen açıklamada, şöyle denildi: “Bu saldırıyı yine bizim gücümüz ve mücadelemiz püskürtecektir. OHAL’li savaşlı, bombalı ve krizli bir ortamda “tüm yetkiyi bana verin diyen tek adama”, “15 yıl yeter, bin kere hayır’ diyoruz. Biz kadınlar; kadın dayanışmasından aldığımız güçle bize dayatılmak istenen köle düzeninize karşı çıkıyor, isyan ediyor ve kendi emeğimizle kurduğumuz yaşamı kimseye teslim etmeyeceğimizi haykırıyoruz.“ dendi. OHAL sürecinde iktidarın kadın örgütlerini kapattığı, eşit temsiliyet hakkını ellerinden almak istediği ve parlamentonun kadın aklına saldırdığı kaydedilen açıklamada, Kürt illerinde sokağa çıkma yasakları döneminde kadınlara yönelik saldırılar da hatırlatıldı. Saldırılar karşısında kadınların ve LGBTİ’lerin mücadelesine de dikkat çekilen açıklamada, “Bir gecede çıkan KHK’lara karşı, meydanlarda işimiz, emeğimiz için direnişe geçtik. Fıtrat, şeriat diyenler; tekmeciler, kadın düşmanları, tecavüzcüler, savaş çığırtkanları… Hepsine karşı durduk, kimilerini durdurduk, kimilerine karşı direnme-dayanma gücümüzle yeni yollar, yeni mücadele olanakları bulduk.”

Açıklamada, kadınların barış için seslerini çoğalttığı da belirtildi. “Kahkahalarımızı çalmak isteyenlere inat, cümle zulmün karşısında gülümseyerek bu gidişatı durduracağız” diyen kadınlar, toplumsal yaşamın ve hayatın tüm alanlarında, erkek egemen düzene karşı direnmeye devam edeceklerini bildirdi. Açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “Yaşam, eşitlik, özgürlük, laiklik ve barış için isyan ve dayanışma ile hayatı hep birlikte örgütleyeceğiz. Başka bir dünyanın, başka bir yaşamın mümkün olduğunu biliyoruz ve ‘hayır’larımızla bu dünyayı büyütmeye çağırıyoruz. Yaşam hakkımız, özgürlüğümüz, emeğimiz, bedenimiz için hayır.” denerek açıklama son buldu.

Bugünümüzü de yarınımızı da tek bir adama teslim etmeyeceğiz.

Ardından HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet, “Merhaba, özgür kadınlar. Bütün kadınların 8 Mart’ını kutuluyorum. Bu alanda bizlerle birlikte olması gereken siyasi irademiz olan eş başkanlarımız zindanda rehin tutuluyor. Buradan onlara sevgilerimizi gönderiyoruz. Yaşamın her alanında sokakta evde direnen ve tutsak edilen kadınlara selam olsun. Bizler büyük mücadelelerle buralara geldik. Fabrikalarda yakılarak, sokaklardan buralara geldik. Bu direnişimiz karşısında bize, “Bütün kazanımlarınızda vazgeçin” diyorlar. Peki ne için? Tek bir adam için. Diyoruz ki; biz bugünümüzü de yarınımızı da tek bir adama teslim etmeyeceğiz. Biz 14 yıl içinde hayatı kadınlara nasıl zindan ettiklerini çok iyi biliyoruz. Mecliste, sokaklarda kadınları aşamadılar. Biz bu zihniyete geçit vermeyeceğiz.” Referanduma değinerek, baskıların kayyımlarla yapıldığını söyleyen Dirayet, İlk olarak kadınların kurumlarına kayyum atadılar. Kadından şoför olmaz, olsa olsa temizlik işçisi olur dediler. Biz de diyoruz ki kadınlar iyi temizler evet, ve temizleyeceğimiz şey sizin zihniyetiniz olacaktır” şeklinde konuştu. Şengal’deki kadınlardan da bahseden Dirayet, şöyle konuştu: “2 bin kadın IŞİD esiri ise hiçbirimiz özgür değilizdir. Buradan bir kez daha diyoruz ki, eşbaşkanlık sizin tekçi zihniyetinizin önünde engeldir. Vazgeçmeyecek, direneceğiz. Faşizme geçit vermemek için sandıklara gidip her dilde, ‘Na, Hayır’ diyeceğiz.”

Kadınların gücünden korkuyorlar

HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, “Kadınların gücünden korkuyorlar. Biz kazanımlarımızı zorluklarla kazandık. Hiçbir hakkımızı vermeyeceğiz. Hep birlikte 16 Nisanda her dilde ‘Hayır’ diyeceğiz. Bu topraklarda yaşayan bütün halklar olarak hayır diyeceğiz. ‘Hayır’ demek bir başlangıçtır. Artık bir kez ‘hayır’ dedikten sonra hayatımız boyunca ‘hayır’ demekten vazgeçmeyeceğiz. Yaşasın kadın dayanışması. Bir kişi daha eksilmeyeceğiz. Bütün kadınların 8 Mart’ıını kutluyoruz. 8 Mart günü Taksim’de de buluşarak ses vereceğiz”

Cizre bodrumlarında yanan ateşle Hande Kader’i yakan ateşin aynı

LGBTİ Derneği İstanbul Dönem Sözcüsü Kıvılcım Arat, “Her gün onlarca insanların öldüğü, kadınları kazanımlarının ellerinden alındığı dönemde biz trans kadınlar olarak baskılara boyun eğmeyeceğiz. Başkanlık sevdanıza translar en büyük çelmeyi takacak. Sırça köşklerinizde rahat uyuyamayacaksınız. Trans Onur Haftaları cihatçı örgütler tarafından engellenmeye çalışılıyor. Türk tipi demokrasinin ne anlama geldiğini biliyoruz. Eşitliği, özgürlüğü sormaktan geri durmayacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz. Cizre bodrumlarında yanan ateşle Hande Kader’i yakan ateşin aynı olduğunu da söyleyerek, birlikte mücadele çağrısı yaparak her bir kız kardeşimin özgürlüğe çarpan yüreklerinden öperim.”

Kadınlar, bütün özgürlüklerine kavuşana kadar mücadeleye devam edeceğiz

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına Gülsüm Kav, “Bu alanda birbirimizle buluşmayı özlemişiz. Daha da güzel günlerimiz olacak. Bizim bu alandaki bütün özgürlüğünü isteyen kadınların kararlılığından eminim. Biz bu kadar değiliz, dünyanın bütün kadınlarıyla beraber birlikte mücadele ediyoruz. Sesimizi her gün kan dondurucu bir biçimde öldürerek kesmek istediler. Kadın düşmanlarının yükselmesine bizler izin vermedik ve vermeyeceğiz. Biz bütün kadınlar, bütün özgürlüklerine kavuşana kadar mücadeleye devam edeceğiz. Tüm dünya kadınları bütün zulümlere direnerek cevap verdi. Gelecekteki kuşaklara özgürlük bırakacağız. Türkiyeli kadınlar değişiyor. Yeni Havva’larımız var bizim. Eski Ademleri öldüreceğiz. Hepimizin yolu açık olsun”

“HAYIR diyoruz”

Barış Anneleri adına Bediha Gökyüz’de Ben Barzani’ye seslenmek istiyorum. Kürtlerin kanını Kürt’lerin dökmemesi gerekiyor. Bize ‘Neden hayır diyorsunuz?’ diye soruyorlar. Biz de Sur’u yaktığı için, Cizre’yi yaktıkları için, Kürdistan’ı yıktıkları için “hayır diyoruz”

Nar Kadın Topluluğu referanduma atfen yaptıkları HAYIR şarkısını seslendirdi. Sarya Müzik Grubu ve Rojda’nın şarkılarıyla miting son buldu.


 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu