Güncel

Polisten bilindik cevap: “Bu saatte orada ne işin vardı?”

İstanbul: İstanbul’da metrobüsten inerek evine yürüyen bir kadın, kendisini takip eden bir erkeğin cinsel saldırısıyla karşı karşıya kaldı. Saldırının ardından karakola giderek şikayetçi olan kadına polis, “Bu saatte orada ne işin vardı?” cevabını verdi. Bir okurumuzun bizlere ulaştırdığı bilgiye göre olay şu şekilde gerçekleşti:

2 Mart perşembe gecesi saat 1.30 sıralarında evine dönmek üzere Altunizade metrobüs durağından inen bir kadın, üst geçitte bir erkeğin cinsel ve psikolojik şiddetine maruz kaldı. Altunizade durağındaki üst geçidi indikten sonra minibüs durağına yönelen kadın, bir erkeğin mastürbasyon yaparak kendisine yaklaştığını fark etti. Bu esnada genç kadının vücuduna dokunarak cinsel saldırıda bulunan erkek, kadının çığlık atması üzerine Niye bağırıyorsun, bak ben boşaldım” diyerek olay yerinden kaçtı.

Yaşadıklarının ardından hemen Çengelköy Sabancı Polis Merkezi’ne başvuran kadın, failin eşkalini vererek şikayetçi oldu. Şikayette bulunan kadının ifadesini alan polis ise, kadına “Bu saatte orada ne işin vardı?” sorusunu yöneltti. İfadenin ardından evine dönen kadın, polislerin kendisini ertesi gün aradıklarını belirterek, “Bana olay yerinde MOBESE kameralarının bulunmadığını, bu düzeneğin maliyet gerektirdiği ve bu yüzden her yerde bulunmadığını, bana saldıran şahsı bulmalarının zor olduğunu söylediler. Ancak sonrasında Beyaz Masa’dan arandım. Olay yerinde MOBESE kameralarının zorunlu olduğunu ve bu konuda polisleri sürekli ikaz etmem gerektiği söylendi.” dedi.

Yaşanan olayın sonrasında yoğun psikolojik travma yaşadığını ifade eden kadın, karşı karşıya kaldığı saldırının ardından, “Oradan kaçıp taksi durağına gittiğimde taksi şöförleri bu olayın burada sık sık yaşandığını söylediler. Bu yaşanılanların dikkate alınması için erkek şiddetiyle bir kadının ölmesi mi gerekecek?” şeklindeki sözlerle erkek şiddetin üzerinin örtülmeye çalışılmasına tepki gösterdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu