Güncel

Dersim’de Kadın Platformu kadın tutsaklarla dayanışma çağrısı yaptı!

Dersim Kadın Platformu 8 Mart’a hazırlandığı günlerde, kadın tutsaklara kart atma etkinliği düzenledi. 6 Mart günü Dersim Kadın Platformu çağrıyla Dersim KESK Şubesi’nde bir araya gelen kadınlar, kadın tutsakların mücadele ve direnişi selamlamak ve “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü”nü kutlamak için kendi emekleriyle kartlar hazırladı. Ardından Dersim Kadın Platformu adına bir açıklama yapıldı. SES Dersim Eş başkanı Nurşad Yeşil, kadın tutsaklarla dayanışmak amacıyla “kart atma etkinliği” gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Açıklamada 1857 yılında New York’ta 40 bin dokuma işçisi kadının başlattığı bir mücadele günü olan 8 Mart’ın tarihsel önemine vurgu yapıldı. Kadınların mücadelesinin 150 yıllık direnişinin, daha eskilere; insanlık tarihinin başlangıcına kadar uzandığına değinildi. Devletin kadınlara yönelik her dönemde sistematik saldırılara başvurduğuna dikkat çekilerek, son süreçte mücadelenin öznesi olan kadınlara yönelik hukuksuz tutuklamalara dikkat çekildi. Dersim Kadın Platformu olarak düzenledikleri kart gönderme etkinliği ile kadın tutsakların yanında olduklarını belirten Yeşil, “Her zaman onların yanındayız, mücadeleleri mücadelemizdir dedik bundan sonra da söylemeye devam edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı. Açıklamanın ardından kadınlar, hazırladıkları kartları gönderdi.

 

Dersim Kadın Platformu çağrısıyla Dersimli Kadınlar “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü”nde 17.00’de,  Seyit Rıza Meydanı’nda olacak.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu