Güncel

8 MART | Hapishanede gün boyu etkinlik “Her halde direniyoruz!”

Riha: Urfa 2 No’lu T Tipi Hapishane’de bulunan siyasi tutsaklar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde yaptıkları etkinlikle Efrîn’de direnen kadınlara dayanışma mesajı verdiler, son süreçte gündemde olan cinsel istismara karşı direnişi büyütme sözü vererek OHAL’e karşı “Her halde direneceğiz” dediler.

Aralarında Yeni Demokrat Kadın aktivistlerinin de bulunduğu kadın siyasi tutsaklar 8 Mart günü, gün boyunca yaptıkları etkinlik programı ile 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü karşıladılar. Sabah saat 09.00’da başlayan programda kadın mücadelesinde ölümsüzleşenler anısına saygı duruşunda bulunuldu.

Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Cinsel, sınıfsal, ulusal sömürüye son”, “Emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz bizimdir”, “Bijî berxwedana jinên”, “Efrîn’de direnen kadınlara bin selam” gibi sloganların atıldığı program kadın siyasi tutsaklar adına yapılan açıklama ile devam etti. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün tarihçesine değinilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

“Kadınların direniş günleri tarihe kazılıyor”

“Coğrafyamızda emeği, kimliği, dili yok sayılan kadınlar erkek egemen zihniyetin çifte sömürüsüne uğruyor. Kadınların kaç çocuk doğuracağına, sokakta nasıl giyineceğine karar veren erk akıl bedenlerimiz üzerinden söz söylemeye devam ediyor.”

Emperyalistlerin Ortadoğu’daki paylaşım savaşında TC’nin kendi çıkarları doğrultusunda savaşın bir parçası olduğu ve ÖSO çeteleriyle işbirliğindeki TC’nin erkek egemen zihniyetine dikkat çekilen açıklamada, “TC’nin ÖSO çeteleriyle yürüttüğü işgal girişimi karşısında YPJ savaşçıları en ön cephelerde erkek egemen zihniyetin saldırılarını geri püskürtüyor ve kadınların direniş günlerini tarihe kazıyor.”

 

“Kadınlar erk akılla mücadele ediyor”

“Kadınların mücadelesi ile köşeye sıkışan devlet erki çocuk istismarı gündemi ile hadım ve idam tartışmalarını gündemimize taşıdı. Yıllardır çocuk istismarı ve kadınlara yönelik taciz ve şiddet karşısında erkek yargıyla tacizci ve tecavüzcülere “tahrik indirimleri” ile serbest bırakan erk zihniyet, bugün çocuk ve kadın korumacısı olarak karşımıza çıkıyor” denilen açıklamada kadınların her alanda erk akılla mücadele ettiği belirtildi.

“Ev içinde emeğimizi görünmez kılan, sokakta hangi saatte dolaşacağımıza karar veren, kamusal alanda bizi yedek işgücü gören, siyaset ve politikada özneleşen kadınların renkliliğine tahammül edemeyen, tek tipleştiren, savaşta kadın gerillaların bedenlerini çıplak teşhir edip işkence yapan bu erkek zihniyete karşı her alanda kadınlar direnişi büyütüp gökkuşağının her bir renginde isyanını yankılatıyor” denilen açıklama “Her halde direneceğiz” sözüyle son buldu.

Açıklamanın ardından şiir ve koro ile devam eden etkinlik programı öğleden sonra folklor ve oyunlarla sürdü. Akşam ise tiyatro ve müzik ile 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlayan kadınlar, gün boyu “Dünya yerinden oynar”, “Gelsin baba, gelsin devlet, gelsin cop! İnadına isyan, inadına isyan, inadına özgürlük” sloganlarını attılar.

Etkinlik kadın direnişini hapishanelerde direnişi büyütme sözü ile son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu