Güncel

Ardahanlı kadınlar 8 Mart için buluştu: “Politika erk aklın değil, kadınların işidir”

İstanbul Esenyurt’ta bulunan Burmadere Köy Derneği’nde 8 Mart etkinliği gerçekleştirildi. kadınlar dernek salonu kendilerine yetmeyince kahvehaneyi erkeklerden aldı, etkinliklerini burada gerçekleştirdiler.

İstanbul Esenyurt’ta bulunan Ardahan’ın Damal ilçesi Burmadere Köy Derneği’nde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle bir etkinlik düzenlendi. Yeni Demokrat Kadınlar’ın konuşmacı olarak yer aldığı etkinlikte kadınlar kendilerine etkinlik yapılması için verilen alanın küçük gelmesi üzerine, derneğin altında bulunan kahvehaneyi işgal ederek erkekleri dışarı çıkardı, 8 Mart etkinliğini kahvehanede gerçekleştirdi.

Ayrıca “Jin jiyan azadi- Kadın yaşam özgürlük”, “Kadın yemek değil, devrim yapar”, “Topla saçlarını Rapunzel, deyyus merdivenleri kullansın” ve “Kadın kadındır çiçek babandır” dövizleri kahvehaneye asıldı.

 

“Kahvehane işgali devrim”

İlk olarak söz alan Gül, tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlayarak, yaptıkları kahvehane işgalini kendileri için devrim olarak nitelendirdi. Açılış konuşmasının gerçekleştiren Gül, ardından sözü dernek başkanı İsmail Küçük’e bıraktı. Küçük, kadınların derneklerine sahip çıkmasını isteyerek, tüm kadınların 8 Mart’ını kutlayarak konuşmasını sonlandırdı.

 

Kadınlar harekete geçtiğinde her yeri değiştiriyor

Küçük’ün ardından sözü Yeni Demokrat Kadın temsilcisi Rahime Karvar alarak, 8 Mart’ın kadınların alanlara çıktığı, derneklerde buluştuğu günün nasıl yaratıldığını kadınların bilmesi gerektiğine değindi. İktidarın, kendinde kadınların hayatına müdahale hakkını gördüğünü ve iktidarın kendi tarihini çok iyi bildiğini ve buna sahip çıktığını söyleyen Rahime, “Zamanında Almanya’da Hitler neler yaptıysa bugün iktidar Türkiye’nin yanı başında Kürdistan topraklarına aynı şeyi yapmaya çalışıyor” dedi.

“Kadınların kendi tarihini bilmesi ve sahip çıkması gerekiyor” diyen Rahime, 8 Mart’ın tarihçesini anlattı. Kadınların artık kendilerine yönelen saldırıları ve kendilerine yüklenen toplumsal cinsiyet rollerini kabul etmediğini kaydeden Rahime, kadınların kendi hayatları için adım attığını söyledi. Bunun karşısında erkeklerin ve sistemin saldırılarına maruz kaldıklarını söyleyen Rahime, devletin kadın düşmanı politikalarını teşhir ederek konuşmasını sürdürdü.

Tüm bu saldırılara karşı kadınların bir araya gelmesi gerektiğini belirterek, erkeklerin sürekli olarak yan yana geldiğine dikkat çeken Rahime, kadınların bir arada olabilecekleri alanlara ihtiyacı olduğunu, kadınların harekete geçtiğinde her yeri değiştirdiğini söyledi.

 

Örgütlü erkek akla karşı, kadınlar da örgütlü olmalı

Siyasetin, politikanın erkeklerin işi olmadığını ifade eden Rahime, kadınların emeğinin görünür hale gelmesi için mücadele etmesinin politika olduğunu kaydederek politikanın aslında kadınların işi olduğunu vurguladı ve “Politika Erdoğan’ın işi değil, politika AKP’nin, CHP’nin, başka partilerin işi değil, politika tam da baskı politikalarına maruz kalan kadınların işidir. Bu yüzden kadınlar politika yapmaktan hiçbir zaman korkmamalı” dedi.

Politika yapmanın ilk ayağının da bir araya gelmek olduğunu hatırlatan Rahime, bu alanın kadınların hayatına kast edenlere bırakılmaması gerektiğini söyledi. Kadınların birbirine ihtiyacı olduğunu dile getiren Rahime, kadınların birbiriyle dayanışma içerisinde olması ve örgütlü erkek akla, devlete karşı kadınların da örgütlü olması gerektiğini söyledi.

Konuşmaların ardından etkinliğe katılan kadınlar söz alarak kendi duygularını ve düşüncelerini aktardı. Şiir ve müzik dinletisiyle etkinlik son buldu.


Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu