Güncel

Kadın dayanışmasının gücüyle mücadeleyi yükseltme çağrısı

Etkin Haber Ajansı, (ETHA) 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne ilişkin açıklama yapan kadın örgütlerinin açıklamalarını yayımladı. Kadın örgütleri; katledilen kadınların isyanıyla, kadın dayanışmasından aldıkları güçle kadın özgürlük mücadelesini yükselteceklerini kaydetti.

SKM: AYAĞA KALKAN KADINLARI SELAMLIYORUZ

Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM), eşitlik ve özgürlük için ilmek ilmek örülen kadın isyanı ve elde edilen kazanımların AKP/Saray faşizmi tarafından gasp edildiğini kaydetti. SKM iktidarın kadın düşmanı politikalarına hız kesmeden devam ettiğini vurguladı. Erkek egemenliğinin “makbul kadın” tanımlamasına girmeyen kadınları ayrıştırma siyaseti izlediğini belirten SKM, kadın iradesine dönük her saldırının kadınların özgürlük ve eşitlik mücadelesini engelleme amaçlı olduğunu ifade etti. AKP ne kadar saldırırsa saldırsın kadın isyanının önünde duramayacağı kaydedilen açıklamada, mücadele eden ve kadın katliamlarına karşı özsavunmayı kuşanan kadınların sokağı özgürleştirdiği, isyanın güzelleştirdiğini gösterdiği vurgulandı.

HDK KADIN MECLİSİ: SUSMUYORUZ, KORKMUYORUZ, İTAAT ETMİYORUZ

“AKP/Saray faşizmine inat, umudun ezgisini söyledikleri için tutsak edilen SKM sözcümüz Fadime Çelebi, ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu, HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve tüm seçilmiş vekiller ile belediye eşbaşkanları ile siyasi kadın tutsakların, evlerinde, fabrikalarda, okullarda, sokaklarda, meydanlarda, özgür alanlarda ve işgal edilen topraklarda cesareti kuşanarak erkek egemen kapitalist sömürü düzenine karşı ayağa kalkan tüm kadınları selamlıyoruz” diyen HDK Kadın Meclisi, dünyanın farklı ülkelerinde 8 Mart günü greve giden kadınların direnişini selamladı. Açıklamada, “Barış, yaşam, özgürlük ve eşitlik şarkılarını hayatın her alanında haykıran kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyoruz” denildi.

HDK Kadın Meclisi, şunları ifade etti: “Hepsine rağmen, inatla ama inatla sokakları terk etmedik, etmeyeceğiz! Çocuklarımızdan, emeğimizden, sokaklarımızdan, bedenimizden, kimliğimizden ve yaşamımızdan elini çekmeyen bir eril sistemin kadın karşıtı politikalarının savaş ve iktidar politikaları altında daha da saldırganlaşan politikalarına kadın olmanın verdiği güçle, itiraz ettik-edeceğiz.”

YDK: İŞGALE VE OHAL’E KARŞI YAŞAM VE ÖZGÜRLÜĞÜMÜZ İÇİN MÜCADELEYE

Yeni Demokrat Kadın (YDK), devletin saldırılarının hedefinde kadınların büyük yer kapladığını kaydettiği açıklamasında, kadın katillerinin erkek egemen devletten cesaret aldığını, yargının ise kadın katillerine, tacizcilere, tecavüzcülere “iyi hal” indirimleri vererek erkeğin yanında yer aldığını belirtti. “Çocuk istismarını önlemek adına yasalar yapması gerektiğini söyleyen kadınlara karşın; kadınların bedenleri hakkında ulu orta konuşan, bu konuda söz sahibi olmaya çalışanların yaptığı çocuk yaşta evliliklerin önünü açan yasalar bizleri bataklığa doğru sürükleme çabalarıdır” denilen açıklamada, kadınların bu bataklığa düşmeyeceğinin altı çizildi.

YDK, tüm saldırı ve sindirme politikalarına karşı kadınların mücadele alanından vazgeçmediğini kaydetti. Yıllarca bedel ödeyerek elde edilen kadın kazanımlarını, OHAL bahanesiyle erkeklere teslim etmeyeceklerini vurgulayan YDK, “Başta mücadele alanlarımıza dönük saldırılar olmak üzere erkeklerin ve koruyucuları erkek devletin tüm saldırıları karşısında Avesta’nın direniş ruhuyla, birbirimizden aldığımız güçle mücadele ön saflarında olacağız” ifadesini kullandı.

EMEP: GELECEK, GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİREN KADINLARINDIR

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan da Türkiye’nin “kadınla erkek eşit değildir” diyen siyasilerle bürokratların yönettiği bir ülke olduğunu dile getirdi.

Gürkan, “Kadınların eşit işe eşit ücret, savaşsız ve şiddetsiz bir hayat, hayatın her alanında eşitlik, sokaklarında özgürce dolaşacakları bir ülke, bedenleri ve ruhları üzerindeki müdahalelerin son bulduğu bir ‘ekmek ve gül dünyası’ için mücadeleleri; her biçimdeki şiddetin sona ermesi için dayanışmaları sürecektir. Gelecek, sahip oldukları gücü açığa çıkaran, ellerini birleştiren kadınların olacak; Ortaçağdan devşirilmiş gericiliğin hükmünü kadınlar silecektir” dedi.

BİRLEŞİK METAL-İŞ KADIN KOMİSYONU:

Birleşik Metal-İş Sendikası Kadın Komisyonu, 8 Mart’ın kadınların eşitlik, özgürlük mücadelesi için sokaklara çıktığı, taleplerini dillendirdiği, umudu yükselttiği gün olduğunu belirtti. Açıklamada, “İş yerleri kadın ile erkek arasında eşitsizliğin, her türlü ayrımcılığın yoğun şekilde hüküm sürdüğü alanlardır. Erkeklere göre daha düşük ücret alan kadınlar eğitim ve kariyer olanaklarından da eşit oranda yararlanamıyorlar. Esnek ve güvencesiz çalışma, kadınlara tek istihdam olanağı olarak sunulmaya başlandı son günlerde. Onlar işyerlerinde ilk gözden çıkarılan kesim olmaya devam ediyor. Kreşlerin yokluğu, kadınları çalışma hayatının dışına itiyor ya da kendi imkanlarıyla çocuk bakımına çare üretmek zorunda bırakıyor” denildi.

Çalışma hayatında yığınla sorunla karşı karşıya olan kadınların örgütlenmeye ve birlikte mücadele etmeye ihtiyacı olduğu vurgulanan açıklamada, “Sendikalarda kadınlara yer açılmalıdır, kadınların kendini var edecekleri ifade edecekleri mekanizmalar ve önlemler hayata geçirilmelidir. Toplumun her alanına yayılması gereken eşitlik, sendikalardan başlamalıdır” denildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu