Güncel

Tarsuslu kadınlar 8 Mart’ta alanlardaydı

Mersin/Tarsus: Tarsus Kadın Platformu’nun çağrısıyla aralarında Yeni Demokrat Kadınlar’ın dabulunduğu kadınlar, 8 Mart günü PTT önünden bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Yarenlik Alanı Saat Kulesi’nin önüne kadar gelinen yürüyüşte kadınlar sık sık “Jin, jiyan, azadi”, “Kadın cinayetleri politiktir”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Kobanê’de savaşan kadınlara bin selam” sloganları atıldı.

Yürüyüşün ardından yapılan basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen Tarsus Şube Başkanı Yasemin Yücel, kadınlara karşı sürdürülen ayrımcılığın eğitim sisteminden başlanarak uygulandığını, kız çocuklarının küçük yaştan itibaren eğitimi yarıda bıraktırılarak, zorla evlendirilerek ve erkekten aşağı gösterilerek ötekileştirildiklerini vurguladı.

 

“Yeniden insanlaşma sürecidir Kobanê”

Sözlerine savaşın, ırkçılığın ve milliyetçiliğin ilk olarak kadınları etkilediğini, buna karşın Kobane zaferinde olduğu gibi kadınların zulme karşı mücadelenin en ön saflarında olduğunu vurgulayan Yücel “Milliyetçilik, ırkçılık ve militarizm kadın düşmanlığını besler. Savaşlar kadın yoksulluğunu artırır. Emperyal güçlerin yeniden dizayn etmeye çalıştığı Ortadoğu coğrafyasında mezhepçi, ırkçı politikalar sonucunda halklar birbirine kırdırılıyor. Bu şiddet sarmalı içinde Kobane’de kadınlar direnişin en ön saflarında yer aldılar ve barbarlaşmaya karşı yeniden insanlaşmanın tarihini yazdılar. Bizler DAİŞ vahşetiyle katledilen, tecavüze uğrayan, köle pazarlarında satılan ve yerlerinden edilen Kürt, Êzidi, Arap, Türkmen ve Süryani kadınların uğradığı zulme karşı, savaşa karşı barışın safında yer alacağımızı hatırlatıyoruz” dedi.

Yücel son olarak “Bizler 8 Mart’ta erkek egemen sistemin emeğimiz, bedenimiz ve kimliğimiz üzerindeki tüm baskılara karşı alanlarda isyanımızı büyütüyoruz” sözleriyle basın açıklamasını noktaladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu