Güncel

Nisan ayında 5 LGBTİ aktivisti tutuklandı

lgbti_cezaevi

 

16 Nisan’da oylanan anayasa değişikliği için hayır kampanyası yürüten, referandumdaki şaibeleri protesto eden Diyarbakır, İstanbul ve İzmir’den 5 LGBTİ aktivisti farklı gerekçelerle tutuklandı.

Anayasa değişikliği referandumu oylandı ancak hak ihlalleri bitmedi. Referandum kampanya süreci boyunca Hayır kampanyası yürütenlere dönük gözaltı ve tutuklamalar, sonuçların ardından referandumdaki şaibe ihtimaline dikkat çeken, sokaklara çıkanlara dönük baskılarla devam ediyor.

Referandum sonuçlarını, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) mühürsüz oy pusulalarını geçerli sayma kararını protesto eden; referandumdaki usulsüzlüklere dikkat çekmek için sokağa çıkıp gözaltına alınanlar arasında LGBTİ aktivistleri de bulunuyor.

İstanbul: Cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla iki tutuklama

İstanbul’da Beşiktaş’ta 18 Nisan akşamı düzenlenen Hayır eyleminde LGBTİ aktivisti Çağla gözaltına alındı. 22 Nisan’da ise tutuklandı. SPoD LGBTİ’den Av. Rozerin Seda Kip, Çağla’yı cezaevinde ziyaret etti. KaosGL.org’a Çağla’nın yaşadıklarını şöyle aktardı:

“Cumhurbaşkanı’na hakaret gerekçesiyle eylem devam ederken gözaltına alınıyor. Bir grubun içerisinden alınan tek kişi. Polis tutanaklarıyla birlikte dosya içerisinde hakaret suçunu işlediğine dair herhangi bir delil bulunmuyor. Gözaltında iken OHAL kapsamında ek gözaltı süresi isteniyor. En nihayetinde tutuklanıyor. Bu karara itiraz edeceğiz.”

Öte yandan İstanbul’da referandum öncesi referandumda hayır kampanyası yürüten Nakka LGBTİ+ üyesi bir aktivist de cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla gözaltına alındı ve ardından tutuklandı.

İzmir: Referandum protestosunun ardından gözaltı ve tutuklama

Referandumun ardından İzmir’de yapılan protesto eylemine katılan iki LGBTİ aktivisti de cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla tutuklandı. Kızıl Okyanus LGBTİ ve Pozitif Direniş üyesi Asya Gökalp ve yine Pozitif Direniş’ten arkadaşı bir LGBTİ aktivisti eylemin ardından düzenlenen sabah operasyonu ile gözaltına alındı. Her iki kişi de tutuklandı.

Diyarbakır: Referandum öncesi gözaltı ve tutuklama

Diyarbakır’da hayır kampanyası yürüten Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyelerine dönük operasyonda 4 Nisan’da gözaltına alınanlar arasında yer alan LGBTİ aktivisti Loren, 13 Nisan günü tutuklandı.

(Kaynak: KaosGL)

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu