Güncel

25 KASIM ÇALIŞMALARI:  “Mirabel Kardeşler’den aldığımız mücadele geleneğiyle sokaklardayız!”

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne yaklaşırken bizler de çalışmalarımıza başladık.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne yaklaşırken bizler de çalışmalarımıza başladık. İlk olarak bu süreci hangi gündemlerle ele alacağımıza dair merkezi bir toplantı düzenledik. Ankara’da çalışmalara başlarken, İzmir, Didim ve İstanbul’da 25 Kasım toplantılarına dahil olduk ve bu süreci İstanbul’da nasıl ele alacağımıza dair bir toplantı gerçekleştirdik. Diyoruz ki, “Mirabel Kardeşler’den aldığımız güç ve mücadele geleneğiyle sokaklarda olacağız!”

Gerçekleştirdiğimiz merkezi toplantıda ilk olarak 25 Kasım’ı hangi gündemlerle ele alacağımızı konuştuk. Bu süreci “Pandemiyi bir de bana sor” kampanyamızdan aldığımız güç ve birikimle birleştiren bir hat tutturmamız gerektiği üzerine ortaklaştığımız toplantıda pandemi sürecinde artan erkek şiddeti ile devletin kadın kazanımlarına dönük intikamcı tutumu ve kadın hareketine dönük saldırganlığını teşhir etmenin ön plana çıktığı gündemleri işlerken en önemli vurguyu da kadınların direniş ve isyanına yapmak gerektiğini konuştuk.

Ankara, Aydın-Didim ve İstanbul’da kadın platformlarının 25 Kasım gündemli toplantıları başlarken aktif bir şekilde buralarda yer almaya başladık. İzmir’de yaşanan depremden kaynaklı kadın platformu çalışmalarında kesinti yaşanma durumlarına karşın burada gelişecek eylem ve etkinliklerde yerimizi alacağız.

ANKARA

Ankara Kadın Platformu olarak başladığımız 25 Kasım çalışmaları kapsamında ilk olarak tutsak kadınlara kart gönderme eylemi geçekleştirdik. Postaneden kart yollama pratiğimize bile yoğun polis ablukası ile karşılık veren devletin, Ankara’daki bu baskısına karşın 25 Kasım’da, saat 18.00’de Çankaya Belediyesi önünde, 18.30’da da Sakarya Meydanı’nda eylemimizi gerçekleştireceğiz.

“25 Kasım’da sesimiz yankılansın” şiarıyla gerçekleştireceğimiz eylem öncesi hazırlık çalışmaları kapsamında Dikimevi ve Kurtuluş’ta ajitasyon ve sloganlar eşliğinde çağrı bildirilerimizi dağıttık.

İSTANBUL

İstanbul’da 25 Kasım Kadın Platformu olarak bir süre önce toplantılara başladık ve tartışmalı bir sürecin ardından “Sesimiz yankılansın: Haklarımız, hayatlarımız ve birbirimiz için 25 Kasım’da 19.30’da Kadıköy’deyiz” dedik.

Bir yandan merkezi toplantılar sürerken biz de kendimiz açısından bu süreci nasıl ele alacağımızı, hangi özgün çalışmaları yapacağımızı konuşmak için biraraya geldik. 25 Kasım’a giderken platformun çağrı çalışmalarında aktif olarak yer alma, belli yerellerdeki çalışmalara yoğunlaşma ve ayrıca kimi kadın kurumlarıyla ortak etkinlikler gerçekleştirme konusunda kararlar aldık. Kimi yerellerdeki kadın dayanışmalarıyla iletişime geçerek 25 Kasım etkinliklerinde görev ve yer alma gündemlerini konuştuk.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu