GüncelLGBTİ+

20 KASIM | Transfobi öldürür, eşitlenmek yaşatır!

20 Kasım Nefret Suçu MağduruTransları Anma Günü vesilesiyle açıklamamız:

Pandemi koşulları altında yaşamlarımız, nefret suçlarının olağanlaştırılmasıyla kuşatılırken, transfobi yaşamın her alanında can bulmaya, translar katledilmeye devam ediyor. Kimliğimizi ve bedenimizi yaşamın her alanında yok etmeye çalışan heteroseksist ve ataerkil sistem, pandemi maskesi altında nefretini daha sistematik hale getirmeye çabalarken işsizlik, şiddet ve katliamla yaşamlarımızı kuşatıyor.

Transgender Europe; Trans Respect projesi kapsamında hazırladığı raporda, 1 Ekim 2019 ve 30 Eylül 2020 arasında dünya üzerinde en az 350 trans ölümü kaydedildiğini belirtiyor. Bir önceki seneye göre trans ölümlerinde yüzde 6’lık bir artış olduğu kaydedilen raporda dikkat çekici bir diğer nokta ise katledilen transların çoğunluğunu beyaz olmayan, feminen veya trans kadın ve seks işçilerinin oluşturması. Heteroseksist ve ataerkil sistemin birlikteliğine işaret eden bu gerçek, trans katliamının “beyaz-erkek-patron” yani mevcut iktidar olgusu ile yakından alakalı olduğunu gözler önüne seriyor.

Bugün pandemi koşulları altında bahsettiğimiz “iktidar” ise kalıcılığını sağlayabilmek, sürekliliğini koruyabilmek için saldırılarını boyutlandırıyor. Çifte ahlak anlayışıyla ilk hedef olarak LGBTİ+’ları hedef alan AKP’nin İstanbul Sözleşmesi’nden imza çekme tartışmalarında toplumsal zemin bulabilme amacıyla bunu yaptığı açıktır. Bunun translar açısından nefret saldırılarına daha fazla maruz kalma ve bu saldırıların da cezasızlıkla ödüllendirileceği anlamına geldiğini söylemek için müneccim olmaya gerek yok! Nefretlerini, yaşamın her alanına yayarak yaşamı yok etmeye çalışanlar, transları şiddet, yoksulluk ve katliam üçgeninde nefessiz bırakma çabasındalar!

Diğer yandan geçtiğimiz aylarda gündemde sıkça yer alan trans kadınların, kadın kimliğinin tartışılmaya açılmasının; kadın mücadelesi ile LGBTİ+ mücadelesinin kesiştiği ana damarı tıkayan, heteroseksist-ataerkil sisteme karşı mücadelenin önünü kapatan bir yerde durduğu kadar transfobiyi meşrulaştırdığı da ortadadır. Bu durum karşısında eşitlenmemiz gerektiğini haykırmak, bunun mücadelesini yürütmek 20 Kasım’ın bizler için anlamını oluşturmaktadır. Transfobiyi sadece dışarıda değil, içeride de aramalıyız ve şunun altını çizmek gerekir ki, eşitlenmediğimiz sürece nefret suçlarının sorumluluğu altındayız.

20 Kasım Nefret Suçu MağduruTransları Anma Günü vesilesiyle katledilen trans kadınları anmak, her türüne karşı aktif mücadele vermek anlamına gelmektedir. Pandemi koşulları altında yaşamımızda olağanlaştırılmaya çalışılan nefrete karşı yaşamı savunmaya, eşitlik manifestosunu yaşamın her alanına yaymaya devam edeceğiz! Çünkü transfobi öldürür, eşitlenmek yaşatır!

Yeni Demokrat Kadın

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu