Güncel

100. yılda kadınlar tacize karşı yürüdü

Ankara: 100. Yıl Mahallesi’nde son dönemde gelişen birçok taciz olayının duyulmasının ardından mahallede yaşayan çoğu genç kadın olmak üzere kadınlar, tacize karşı bir gece yürüyüşü düzenledi.

12 Mayıs Pazartesi 22.00’de Migros önünde başlayan eylemde “Geceler de bizim, sokaklar da” pankartı arkasında yürüyen kadınlar, mahallenin büyük bir kısmını sloganlar eşliğinde dolaştı.

Ar değiliz, zar değiliz, erkeğin namusu hiç değiliz”, “Dövemeyeceksin, sövemeyeceksin, gökyüzünün yarısını silemeyeceksin”, “Kanun yalan, devlet yalan, kadınlar isyanda isyana devam” sloganları atan kadınlar tacize karşı ses çıkardı.

 

“Özgürlük var sokakta, ocağı kapat, ütüyü de çek, kadınlar isyanda”

Apartmanlardan oldukça büyük destek gelen eylemde kadınlar ışık kapatıp açarak balkonlardan alkışlayarak yer yer de sokağa yürüyüşe katılarak tacize karşı tepkilerini gösterdiler.

Eylemde “Özgürlük var sokakta, susma susma, ocağı kapat, ütüyü de çek, kadınlar isyanda” sloganı atan kadınlar, pencerelerden bakan kadınları bu şekilde eyleme çağırdı.

 

“Bu slogan arkamızdan gelen sivil polislere gelsin”

Yürüyüş boyunca kadınların arkasından gelen sivil polislere kadınlar tepki gösterdi. Ajitasyon çeken bir kadın “Bu slogan arkamızdan gelen sivil polislere gelsin” diyerek “Gelsin baba, gelsin koca gelsin devlet, gelsin cop inadına isyan özgürlük” sloganı attırdı.

 

Daha sonra aralarında Yeni Demokrat Kadınlar’ın da bulunduğu bir grup kadının sivil polisleri kovması kitlede büyük bir coşku yarattı. Eylemde Gezi protestolarının sembolü haline gelen havai fişekler de kullanıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu