Güncel

Saada’nın “gerçekleşen” ölü hayali…

Ne vicdanları vardır ne gözleri… Ne duyguları vardır ne elleri… Var olan gözleri ve elleri ise insanlığı katletmeye uğraşır. Bahsini ettiğimiz; faşist TC devletinin tüm kurumları ile kendisidir. Daha Soma’da madencilerin kanı kurumamışken, üzerlerine duvar örerek, madeni mezar edenler, 18 Mayıs gecesi de Şirnex’in Cizîre ilçesinde sınırdan geçmek isteyen Rojavalı Saada Darwich isimli bir kadını göz göre göre katlettiler.

Saada, henüz 28 yaşındaydı. Rojava’da Türkiye’ye geçen eşinin yanına gidebilmek için 2 çocuğunun ellerinden tutmuş ve babasıyla birlikte çete saldırılarından kurtulma umuduyla kendini -aslında gerçek olmayan- sınırın diğer tarafına atmaya çalışıyordu. Sınıra 100 metre kala Uğurköy Karakolu’na bağlı askerler tarafından fark edilince askerlere el sallayıp, bağırarak Türkiye tarafına geçmek istediklerini söylediler.

Ama kâr etmedi. Çünkü gözleri yoktu o an. Sadece elleri tetiğe basarken çalışan bir TC askeri vardı karşısında. Saada, 2 çocuğunun gözü önünde karnından vurularak katledildi. Kurşun yağmuruna rağmen, babası Medhat, onu sürükleye sürükleye sınırdan geçirdi. Çünkü biliyordu vicdanları yoktu onların. Saada, ölü de olsa artık sınırı geçmişti! Geride gözü yaşlı 2 çocuk ve bir baba bıraksa da!

 

 

(Bir YDK’lı)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu