Güncel

Tacizci ve tecavüzcü zihniyete karşı hesap soracağız

23 Nisan 2013’te Newroz Parkı’nda öğrencisine cinsel istismarda bulunurken suçüstü yakalanan Sabır Ceyhan isimli öğretmenin davası bugün, Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Önceki duruşmada, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin mağdure için vermiş olduğu “Ruh Sağlığı bozulmamıştır” yönündeki rapor mahkeme tarafından tüm itirazlara rağmen kabul edilmiş; ATK’dan rapor alınmasına ilişkin talepler ise reddedilmişti.

Çağrılmalarına rağmen davaya gelmeyen ve önceki duruşmada haklarında zorla getirme kararı verilen polislerin üçü bugün tanık olarak dinlendi. Olayla ilgili olarak bir sene öncesine ilişkin anlatımlarda bulunan polislerin söylediklerinin tutarlı olmasına rağmen, mahkemenin ısrarla ayrıntılara ilişkin çelişkilere yoğunlaşması dikkatleri çekti.

Tanık beyanlarına ilişkin söyleyecekleri sorulan Sabır Ceyhan, “Bunların hepsi yalandan ibaret ve Tevfik isimli polisin tezgahıdır. Beni zaten karakolda da saatlerce ayakta bekletip, şiddet uygulamışlardı.” diyerek tanık anlatımlarını kabul etmediğini söyledi. Yaşadığı her şeyin saflığının, tecrübesizliğinin, iyi niyetinin bir sonucu olduğunu söyleyen Ceyhan, “Yaşananlar spontane gelişmiştir. Niyetim bu olsa, özel kurs verdiğim daireme götürürdüm. Ayrıca olay ideolojik, siyasi bir yana çekilmeye çalışılıyor. Topluma tehlikeli biri gibi lanse ediliyorum.” şeklinde konuşarak tahliyesini talep etti. Ailenin yaşadığı baskılar sonucu şikayetten vazgeçmesine ilişkin olarak ailenin sonunda gerçekleri anladığını dile getiren Sabır Ceyhan, “Benim çocuğuma bu yapılsa peşini bırakmazdım.” diyerek aileye bir de ahlak dersi verdi! Ardından söz alan Av. Muhammed Önek ise, mağdurenin avukatlarının suçun “çocuğun cinsel istismarı” olmasına sürekli vurgu yaparak ajitasyon yaptıklarını savundu.

Savcının da tutuklamanın devamına karar verilmesi yönünde görüş bildirdiği davada, Sabır Ceyhan’ın tutukluk halinin devamına karar verilirken, duruşma davaya katılımı düşürmek amacıyla adli tatil olan 6 Ağustos 2014 saat 09.40’a ertelendi. Yargılama boyunca taraflı tutumunu gözler önüne seren mahkeme heyeti, davaya ilişkin basın-yayın yasağı getirerek davanın sahiplenilmesinin önüne geçme girişimlerine devam etti.

Bizler yasaklamaların, toplumsal davaların sahiplenilmesinin önüne geçemeyeceğini bir kez daha burana belirtiyoruz. 6 Ağustos’ta bu davanın takipçisi olacak ve Sabır Ceyhan şahsında tüm tacizci ve tecavüzcülerden, tacizi tecavüzü yeniden üreten bu zihniyetten hesap sormaya devam edeceğiz!

Amed Yeni Demokrat Kadın

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu