Güncel

Zürih Yeni Kadın ve YDG’den 8 Mart eylemi: “Özgürlük bu isyanın içinde!”

Zürih Yeni Kadın 8 Mart sürecindeki eylemi, erkek polis devletinin saldırganlığını ve ülkesine iade edilmek istenen tutsak devrimci kadın Nekanee ile dayanışmalarını kaleme aldı:

Marksizm’in yaşayan özü Zulme isyan meşrudur sözü ile bugün kadın mücadelesinde evde, sokakta, üretimde ve en ileri mücadele alanlarında en ezilenler en önde savaşıyor, zulme karşı isyanı örgütlüyorlar. Bu isyan bütün mücadelelerde var olanın karşıtı ile sömürü sisteminin kendisi ve sömürü sisteminin yarattığı, gerek içimizdeki gerekse de dışımızdaki erkek tipine karşıdır.

Biz biliyoruz ki en alttakiler Marksizm’le buluştuğunda en güçlü eylemi örgütleyecekler!
Yeni Kadın olarak örgütlediğimiz her eylemi her faaliyeti bu bilinçle hareket ederek ele almaya çalışarak bir 8 Mart’ı daha geride bıraktık.

Yeni Kadın olarak da dahil olduğumuz kadın kurumlarının ortak tartışmalarla oluşturduğu 8 Mart Komitesi’nin aldığı kararlar doğrultusunda mart ayında özelde 2 eylemlilikle Dünya Emekçi Kadınlar günü takvimini oluşturdu. Birincisi 8 Mart akşamı Zürih sokaklarında, ikincisi ise gelenekselleşmiş Cumartesi eylemi idi.

 

8 Mart günü kadınlara polis saldırısı

8 Mart günü örgütlenen eylemde meşruluğumuz ve kadın mücadelesinden aldığımız güçle kadınların duruşu hem sistemi, hem polisi tedirgin edip saldırganlaştırmıştı. Bunun içindir ki 8 Mart akşamı enternasyonal emekçi kadınlar gününe tahammül edemeyerek gaz ve plastik mermi ile erk polis eyleme saldırdı, yüzlerce polisle kadınları abluka altına alarak terörize etti.

 

Kadınlar birlikte güçlü şiarı ile zulme isyanı örgütlüyoruz

Zulme isyanın bir yansıması olan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü vesilesiyle Yeni Kadın olarak dahil olduğumuz 8 Mart Komitesi’nin örgütlediği ikinci eyleme, YDG’li Genç Kadınlar’la ortak hareket ederek coşkulu bir eylem gerçekleştirdik.

11 Mart Hechtplatz’de biraraya gelerek yürüyüş yaptık. Gür sloganlar, konuşmalar ve tiyatral çalışmalarla oldukça coşkulu sürdürülen eylem boyunca Wir sind hier wir sind Laut bei Mann Zukunft raubt, Kein Gott kein Staat kein Patriarchat, Jin Jiyane Azadi vb sloganları haykırdık.

Şehrin belirli bölgelerinde duraksayarak patriyarkaya ve kapitalizme karşı konuşmalarla kadın mücadelesinin kendine olan özgüveni yenilendi. Eylem güzergahının son kısmında Zürih Hapishanesi’nde ülkesine iade edilmek istenen tutuklu devrimci Nekanee için şehir merkezindeki hapishane önüne gidilerek Nekanee’yi sahiplenen konuşmalar yapıldı.

Eylem bitiminde kadın mücadelesinin yükselişinde en önemli katkıları olan Rojava’da savaşan kadın gerillalardan selamlama mesajının anons edilmesi ile coşkulanan kadınlar hep bir ağızdan Jin jiyan Azadi sloganı haykırdı.

 

Zürih Yeni Kadın


Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu