Güncel

Riha’dan YDK tutsakları,” Bizler duvarları kadın bilincimizle yıkarak özgürlüğe giden yolu açtık”

Riha (Urfa) Hapishanesinden 8 Mart mesajı gönderen Yeni Demokrat Kadın tutsakları tüm saldırılara karşı “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz!” diyerek mücadelenin süreceğini vurguladı.

 

Riha’da tutsak YDK’lılar, açıklamada “Riha zindanlarından hepinize teker teker selamlar sevgili kadın yoldaşlarımız!

216 8 Mart’ından 2017 8 Mart’ına bedenimize, kimliğimize, emeğimize yönelik saldırıların erkek ve devlet eliyle yükseltildiği bir yılı geride bıraktık. 20 Temmuz 2016’da ilan edilen OHAL, KHK’leriyle birlikte kadına dair her şeyi yok etmeye çalışırken 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından arşa çekilen “erkek iktidar”ın saldırılarına tanık olduk-oluyoruz” diyerek kadınların kazanımlarını birer birer alınmak istendiğini dile getirdi.

YDK’lılar yaptığı açıklamada OHAL KHK’leriyle on yıllardır süre gelen kadın mücadelesinin kazanımlarını birer birer elimizden alınmaya çalışıldığı; pek çok kadın derneğinin kapıları mühürlendiği, kadın haberciliğini benimseyen basın alanlarına kapatma kararı çıktığını belirtti.

“Kadınlara dönük gözaltı tutuklamalar kadınların siyasetteki özne oluşlarına karşındır”

Kadınlar açıklamasını “Erkek egemen sistemin yaşamın her alanında “edilgen” kılmaya çalıştığı kadının, siyaset alanındaki “özne” oluşuna yanıt gözaltı-tutuklama furyası ile geldi. HDP’li kadın milletvekilleri tutuklandı, HDP Eş genel Başkanı F. Yüksekdağ’ın milletvekilliğinden düşürüldü, yüzlerce politik kadın bugün zindanlarda! Görünmeyen emeğine sendikalı olarak sahip çıkan emekçi kadınlar KHK’lerle işlerinden ihraç edildiler. “Erkek iktidar”daki yükseliş, kadın ve LGBTİ katliamındaki artışı beraberinde getirdi; çok sayıda kayıp verdik” şeklinde açıklamasını sürdürdü.

 

Tutsak kadınlar devletin kadınların seslerini sözlerini kısılmasına karşılık kadınların cevabının mücadelelerinin dört duvar arası ile sınırlı kalmayacağını olduğunu vurgulayarak, “Tutsak kılındığımız evlerden zindanlara mücadelemizi susturmaya-engellemeye çalışanlara karşı mücadelemizi daha da büyütüyoruz.  Bizler o duvarları kadın bilincimizle yıkarak özgürlüğe giden yolu açtık ve o yoldan dönmeyeceğimiz açık!” dedi.

“8 Mart OHAL ile birlikte devletin biat politikalarına “HAYIR!” diyeceğimiz gün olacaktır”

Açıklamanın devamı şu şekilde, “Toplumsal tüm araçlarda susturulmaya çalışıldığı OHAL sürecinde cinsel şiddeti meşrulaştıran yasa tasarısına karşı binler olup meydanlara akarak tasarıyı geri çektirişimiz gücümüzü bir kez daha gösterdi.

KHK’lerle ihraç edildiğimiz işimiz ve görünmez kılınan emeğimiz için direniş nöbetleri tutanlar bizleriz! Şiddetin her türlüsüne ve katledilmeye karşı sokaklarda olmaya devam ediyoruz.

T. Kürdistan’ında yakıp-yıkılan evlerimizi inşa ediyoruz; yeniden inşa ile devletin bütün politikalarını boşa çıkaran bizleriz!

Tüm bunlar ve daha fazlası ile bizler korkmadığımızı haykırırken onların korkuları gün be gün büyüyor -2017 8 Mart’ının bu korkuyu büyüteceği ise açıktır. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, OHAL ile birlikte devletin biat politikalarına “HAYIR!” diyeceğimiz gün olacaktır.

OHAL’e karşı isyanımızı büyüterek itaat etmeyeceğimizi haykıracağımız 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’müzü Riha’da tutsak bulunan Yeni Demokrat Kadınlar olarak kutluyoruz!

Bizler isyanımızı kuşandık ve kuşandığımız isyanımızın özgürlüğümüzü getireceği açıktır. O günler ise çok yakın!

Umut ve direnç dolu günlere…

 

Riha 2 No’lu T Tipi Kapalı Hapishane ’den tutsak Yeni Demokrat Kadınlar”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu