Güncel

Zorlu Victoria’s Secret’ta trans kadının alışveriş yapması engellendi!

İstanbul Zorlu Center’daki Victoria’s Secret mağazası “müşteriler rahatsız oluyor” diyerek trans müşterisinin alış veriş yapmasını engelledi.

İstanbul Zorlu Center’da bulunan Victoria’s Secret mağazası trans müşterisini “müşteriler rahatsız oluyor” diyerek alış veriş yapmasını engelledi. Gülşen Afife isimli müşteri 28 Haziran tarihinde sütyen almak için Zorlu Center Victoria’s Secret mağazına gitti. Satış danışmanıyla uygun ürünü bulduktan sonra, denemek için kabinlere yöneldi ancak kabin görevlisi kahkahalar atarak mağaza müdürünü çağırdı. Mağaza müdürleri ise Gülşen Afife’ye “müşteriler rahatsız oluyor, deneme kabinine giremezsin” yanıtını verdi.

“Kabin görevlisi kahkahalarla mağaza yöneticilerini çağırdı”

Gülşen Afife maruz kaldığı transfobik ve ayrımcı uygulamayı şöyle anlattı: “Dün (28 Haziran) saat 5 sularında, ihtiyacım olan sutyeni almak için Zorlu Center Victoria’s Secret mağazasına gittim. Satış danışmanıyla uygun ürünü bulduktan sonra, denemek için kabinlere gittim. Mağazanın kabinlerini kullananlar bilirler, ortada bir koltuk vardır ve her kabin bir oda gibi tasarlanmıştır. Odaya ürün desteği sağlayan bir çalışanla girersiniz ve denemelerinizde yardımcı olur. Kimsenin sizi görmesine imkân yoktur.

Deneme alanına girdiğimde, görevliye ürün demek istediğimi ve sırada olduğumu belirttim. Kendisi artan kahkahalarla dışarı çıktı ve yaklaşık iki dakika sonra mağaza yöneticisi olduğunu iddia eden iki tane kadın geldi. Bu esna da boşalan oda kabinlere her hangi bir ürün desteği sağlayan çalışan olmadığı için giremedim.

“Beyefendi lütfen yapmayın”

Gelen iki kadından biri ‘maalesef burada deneyemezsiniz, buna izin veremeyiz’ dedi. Neden diye sorduğum da burada kadınların denediğini ve daha önce buna izin vermediklerini söyledi. ‘Ben kadınım’ dedim ancak ‘beyefendi lütfen yapmayın’ diye yanıt verdiler.

“Müşteriler rahatsız”

Bu söylediğiniz şey şirket kurallarından biri mi? ‘Şu elimde ki sütyenin tasarımcısından ütücüsüne kadar bir sürü LGBTİ çalıştıran uluslararası bir firmanın böyle bir kararı olmayacağını’ söyledim. ‘Bizim çok fazla gey çalışanımız var ama burada denemenizden müşteriler rahatsız oluyor, bildirim aldık’ dedi.

‘Onlar müşteriyse, ben neyim? Kapalı odalarda, kim neysen rahatsız oluyor? Ortak bekleme alanından mı? Buradan bakarsak  mağazaya trans kadınların ve geylerin girmesine müsaade etmemeniz gerekiyor o zaman’ dedim. ‘Kişisel algılamayın, gey çalışanlarımız var, kişisel bir konu değil, müşteriler rahatsız oluyor’ diye tekrar edince, konuyu uzatmak istemeyerek, sürecimin başında bir trans kadın olarak ‘yaptıklarının nefret suçu olduğunu, ayrımcılık olduğunu’ belirterek ve kabinde ki diğer kadınlardan destek bularak mağazadan ayrılmak zorunda kaldım.”

İstanbul Zorlu Center’daki Victoria’s Secret mağazası’nda transfobik uygulamaya maruz kalan Gülşen Afife, yaşadığı ayrımcılıktan ötürü hukuki süreci başlatacağını ifade etti.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu