Güncel

İzmir’de kadınlar şiddete karşı sokakta

aog_izmirİzmir: Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu, kadın ve LGBTİ’li cinayetlerinin önlenmesi ve konu hakkında meclisin toplanmasına çağrı yapmak amacıyla birçok ilde eylemdeydi.

İzmir’de henüz kurulmayan ancak bileşeni olan ve içinde YDK’nın da bulunduğu kadın kurumları, Alsancak Sevinç Pastanesi önünde bir araya gelerek buradan Alsancak Halkbank Şubesi önünde kadar yürüyüş düzenledi.

Yürüyüş kadınlar “Kadın cinayetleri her yerde meclis olağanüstü toplansın” yazılı pankart ve “Şiddeti İzleme engelle”, “Bu ülkede kadın katliam var”, “Gece-gündüz, sokakta işte okulda şiddet var” dövizleri taşıdı.

Yürüyüşte sık sık zılgıt ve alkışlar eşliğinde “Jin jiyan azadi”, “Kadın/trans cinayetleri politiktir”, “Devlet elini bedenimden çek”, “Hande Öncü ölümsüzdür” şeklinde sloganlar atıldı.

Kadınlar adına açıklamayı okuyan Betül Çetin, Türkiye kadın hareketinin 30 yıllık mücadelesi ile kadına yönelik şiddetle mücadele için kapsamlı önleyici yasalar yürürlüğe girdiğini fakat şiddet oranları ve cinayetleri gün geçtikçe arttığını hatırlattı.

Açıklama sloganlarla son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu