Güncel

Kadınlar #KadınKatliamıVar diyerek yürüdü

İstanbul: Kadın Cinayetlerine Karşı Acil önlem Grubu, birçok ilde eşzamanlı olarak yürüyüş gerçekleştirdi. Kadın cinayetlerinin artması ve devletin katilleri cezasız bırakarak teşvik etmesini protesto etmek için Kadıköy Boğa heykeli önünde toplanan kadınlar “Meclis toplansın acil önlem alınsın”, “Erkek vuruyor devlet koruyor”, “Trans cinayetleri politiktir”, “Bijî tekoşîna jinan”, “Kadınlar artık susmayacaklar susmayacaklar susmayacaklar”, “Dayağın çıktığı cenneti istemiyoruz” sloganlarını atarak yürüyüşe geçti. Bahariye caddesi üzerinden Kilise meydanına yürüyen kadınlar yürüyüş boyunca sık sık “Mini etek giyerim, kızlı erkekli yaşarım, kızlı-kızlı yaşarım, hamile kalır doğurmam, hamile kalır kürtaj olurum, başımı örter açarım, evlenmem hamile kalırım, canım istemez sevişmem, sanane!” diye haykırırken, Kilise meydanında bir açıklama yaptı. Açıklamanın Kürtçesini Asmin Isırgan okurken, Türkçe metni ise Gülşah Kaya okudu.”Hayatımızdan, geleceğimizden, elinizi çekin!” diyen Kaya, cinayetlerin sıradan ve “bir anlık öfke” olmadığını, politik bir konu olduğunu söyledi.

Kadınların kocası, babası, abisi, amcası gibi en yakındaki erkekler tarafından öldürüldüğünü bildiklerini ancak cinayetlerin artmasının, sorunun görmezden gelindiği için yaşandığını ifade ederken; kadınların erkek şiddeti sarmalından çıkmasının güçleşmesine karşın direndiklerini ekledi.

Kaya, şiddet ile aileyi koruyarak değil kadınları güçlendirerek ve destek mekanizmalarını kurarak mücadele edilebileceğini dile getirirken; bunun tek yolunun ise toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması olduğunu belirtti.

“Kadın ve erkek eşit değildir; cinsiyet kimlikleri ve cinsel yönelimler sapkınlıktır, hastalıktır” türü söylemlerin apaçık nefret suçu ve ayrımcılık olduğunu da vurgulayan Kaya; Kadın Cinayetlerine Karşı Acil önlem Grubu olarak taleplerini sıraladı:

“Kadın Bakanlığı kurulsun ve tüm kamu kurumları tarafından cinsiyet eşitsizliğini giderici politikalar hayata geçirilsin.

İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması için gerekli adımlar atılsın. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve TÜİK şiddet ile bütün gerçek verileri kamuoyuna açıklasın. Kadın cinayeti davalarında haksız tahrik indirimi kaldırılsın. Kadın cinayeti davalarında kadın örgütlerinin müdahilliği kabul edilsin Aile ve soysal Bakanlığı müdahil olamaz çünkü faildir. Cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim temelli ayrımcılık nedeniyle cinayet işlemek ağırlaştırıcı neden sayılsın. Mecliste oluşturulan soruşturma komisyonu ve Meclis başta cinsiyet eşitliği ve ev içi şiddetle mücadele alanında çalışan kadın ve LGBTİ örgütlerinin görüşlerini dikkate alarak acil önlemler oluştursun. Mecliste kadın cinayetleri ile ilgili daimi komisyon kurulsun”

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu