Güncel

İzmir’de coşkulu 8 Mart eylemi!

İzmir: 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü İzmir’de kitlesel bir eylemle kutlandı.

HDK İzmir İl Kadın Meclisi’nin düzenlediği eylem yürüyüş ve miting şeklinde gerçekleşti.

Kadınlar, kadın cinayetlerine karşı öfkeyi, özgürlükçü yarınlar için cesareti, coşkuyu kuşanarak meydanlara çıktı.

Cumhuriyet Meydanında toplanan kadınlar burada halaylar çekmeye başladı. Çok coşkulu olan kitle müzik eşliğinde şarkılar söyleyerek eğlenirken, bazı kadınların ellerinde YPJ, KJA ve KJK flamaları da bulunuyordu.

Eyleme Yeni Demokrat Kadın, HDP, SKM, Kampüs Cadıları, Emek Partili Kadınlar, Ahura LGBTİ, ÖGK, Özgür Lise Kadın Komitesi, Dev-Lis’li Kadınlar katıldı.

YDK bu yıl İzmir’de yapılan iki mitingden HDK Kadın Meclisinin yaptığı etkinlikte coşku ile yer aldı. Uzun bir zamana yayamasa da 8 Mart çalışmalarını, “Cinsel Şiddete karşı kadın konferans” çalışmalarında kazandığı ivme ve konferans çalışmalarının bir devamı olarak yansımasını alanda kendini hissettirdi.

Yeni Demokrat Kadın, “Tavizsiz direnişle, cesaretle, öfke ile Yasta değil isyandayız” yazılı ve Reyhaneh, Tuğçe ve Özgecan’ın fotoğraflarının olduğu pankartı açarken, “Arin’den Kader’e sürüyor, sürecek mücadele”, “ Beşler yaşıyor kavga sürüyor”, tecavüzcü devlet hesap verecek”, erkek vuruyor devlet koruyor” vb sloganlar haykırıldı.

Cumhuriyet Meydanında toplanan kitle buradan yürüyüşe geçti.

Yürüyüş sırasında çok coşkulu olan kitle tarafından sık sık “Yaşasın kadın dayanışması”, “Özgecanın hesabı sorulacak”, “Jin jiyan azadi, kadın yaşam özgürlük”, “Arin’den Kader’e sürüyor sürecek mücadele”, “Kadınlar sokağa hesap sormaya” gibi sloganları atıldı.

Şarkıların, türkülerin, marşların söylendiği yürüyüş Konak eski Sümerbank önüne varıldığında önceden kurulmuş olan sahnenin önüne kadar gelindi. Sahneden, kadınlar selamlanırken hem Kürtçe hem de Türkçe konuşuldu.

Miting alanına gelindiğinde de türküler ve halaylar durmadı. Alkışlar ve zılgıtlar arasında halaylar çekildi, konuşmalar yapıldı.

Şehitler anısına 1 dakikalık bir saygı duruşunda bulunuldu. Sahneden 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlanırken, Kobanê direnişi de selamlandı.

Mitingde bir de basın açıklaması okundu. Basın açıklamasını Pınar Gayıp okudu. Gayıp, kadın düşmanlarını çok iyi tanıdıklarını, kadına olan şiddeti her söylemi ve her uygulamasıyla artıran AKP olduğunu belirtti. Gayıp, kadına yönelik şiddetin her geçen gün tırmandığını, kadınların mücadelesi sonucu elde edilmiş tüm hakların yavaş yavaş ellerinden alınıldığını söyledi.

Basın açıklamasından sonra Abdullah Öcalan’ın 8 Mart mesajı okundu.

Sonrasında küçük çocuklardan oluşan folklor grubu sahnede müzikli bir tiyatro sunarken, sonrasında halay çektiler.

 

Bir Ana sahneye çıkarak Kürtçe bir konuşma yaptıktan sonra miting, kadınların çaldığı ve söylediği şarkılarla sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu