Güncel

İzmir YDK’dan “minik” bir buluşma

İzmir: Karabağlar Pir Sultan Abdal Derneği Şubesinde dün (4 Ekim) minik bir buluşma yapan İzmir YDK, yaz kampı, yeni çıkan dergi, sosyal medya kullanımı, seçimler ve seçimlerde çalışma tarzımız başlıkları üzerinden tartışmalar yürüttü.

Toplantı ilk olarak, yaz sürecinde gerçekleştirilen YDK kampına giden YDK’lı kadınların deneyim aktarımı ile başladı.

Katılan kadınlar kampın amacına dair kısa bir tartışma ile başladı. Ardından tartışılan konu başlıkları ile nasıl geçtiğine dair bir aktarım yapıldı. Toplumsal cinsiyet konulu oyunlar tüm kadınlar tarafından çok beğenildiği için 2 hafta sonra bir buluşma daha keserek bu oyunlardan biriyle toplumsal cinsiyet atölyesi yapma kararı alındı. Kampa katılmayan arkadaşlar seneye katılmak istediklerini söylerken, katılan arkadaşları bir miktar “kıskandı” diyebiliriz.

İkinci başlık olarak yeni çıkan ve elimize kısa bir süre sonra ulaşacak dergiyle üzerinden bir tartışma yürütüldü.

Yazı kurulundan bir arkadaş derginin çıkma sürecine dair kısa bir aktarım yaptıktan sonra kadınlar bundan sonraki dergiye birlikte bir konu belirleyerek yazı yazılması ve derginin buradan doğru da beslenmesinin çok önemli olduğu vurgulandı.

Derginin dağıtılması için iki arkadaş görev alarak organize edecek ve okunduktan sonra bir makale üzerinden okuma ve tartışma atölyesi belirleyecek ve dergi okuma atölyesi için yeniden bir araya gelinmesini önerecek.

Facebook ve twitter kullanımı içinde iki arkadaş görev aldı. Bu arkadaşlar sosyal medyanın aktif kullanımını sağlayacak. Sosyal medyanın kadınlara ulaşmak için bir araç görevi görmesi ve aktif kullanımının önemli olduğu öne çıkan bir diğer düşünce oldu.

Son bölümde ise seçimlere dair YDK’nın seçim kararı üzerinden bir tartışma yürüterek nerede ve nasıl bir çalışma yürütüleceği tartışıldı.

 

Alınan kararlar doğrultusunda seçim çalışmalarına!

İzmir İl kadın koordinasyonuna dâhil olan arkadaşlar koordinasyonda tartışılan konulara dair bir aktarımı yaptı. Henüz çalışmaların tam olarak başlamadığı, koordinasyonda 5 Ekim günü kadın aday tanıtımı organize edildiği bilgisi verildi. Aday tanıtımına uygun olan arkadaşlar YDK adına katılacak. Seçim çalışmaları için bir pilot bölge seçilerek seçim koordinasyonlarıyla çalışmalara dâhil olunacak. Kendi çalışmaları için ise dergi ile birlikte daha aktif çalışmalar planlanacak.

Önümüzdeki süreçte LGBTİ aktivistliği yapan YDK’lı arkadaşların öncülüğünde LGBTİ konulu bir eğitim atölyesi yapılması tartışıldı.

YDK İzmir’in bu buluşması ilk olması açısından bir tanışma toplantısı oldu ve başlangıç için oldukça verimli geçti. Uzun bir zaman aralığına yayılan buluşma hem eğlendirici hem kaynaştıran bir buluşma olarak oldukça verimli olduğunu düşünüyoruz.

Koyduğumuz çalışmalar noktasında ısrarlı olduğumuz durumda önemli adımlar atacağımıza dair düşüncelerimiz pekişti.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu