Güncel

İzmir YDK çalışmalarından

İzmir: 25–26 Ekim tarihinde yapılan buluşmadan aldığımız enerji ile alanda çalışmalarına başladı.

 

“25 Kasım’a nasıl hazırlanmalıyız” başlık ilk gündemi ile 25 Kasım’a hangi şiar ve politik yönelimle çalışma yürüteceğimizi tartıştık. Kobanê direnişi devam derken hangi eylemsellik olursa olsun Kobanê’den bağımsız ele alınamayacağı düşüncesinde hem fikir olundu.

25 Kasım Dünya Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü’nde ise Kobanê’de direniş gösteren kadınların eylem ve etkinlikte öne çıkartılması ile hareket etmemiz gerektiği tartışıldı. Bu çerçevede sınıra çağrı yapılması durumunda kesinlikle sınıra gitmek üzerinden tartışmayı sonuçlandırdık.

Ayrıca 25 Kasım’da önümüze YDK olarak bir etkinlik ya da eylem koymayı hedefledik. 25 Kasım’a dair daha ayrıntılı planlama için Cumartesi 16.30’da Kobanê için Savaşa Karşı Kadın İnisiyatifi’nin eyleminden sonra bir araya gelerek konuşmayı kararlaştırdık. Ayrıca inisiyatifin toplantısına katılarak içerisine dâhil olunması kararı verildi.

İkinci gündem buluşmanın aktarılması ve alınan kararlar üzerine tartışmalar yürütmek oldu.

Buluşmada yürütülen gündemleri tartışırken “Kadın Alanları” ve “Kurumsallaşma” başlıkları üzerine durduruldu. Kadın alanları derken “neyi anlıyoruz, bu neyin ürünüdür, bu alanlar nasıl yaratılmalıdır” şeklinde tartışmalar yürütüldü.

Alınan kararların hangi ihtiyacın ürünü olduğu tartışması yapılarak “İzmir’de nasıl uygulanabileceği üzerinde duruldu.

Oluşturulması düşünülen komisyonların hangi ihtiyacın ürünü olduğu tartışması ile birlikte komisyonu görev ve işlevi üzerine tartışmalar yürütüldü.

Ardından alanımızda bir komisyon kuruldu. Komisyon önümüzdeki günlerde ilk toplantısını gerçekleştirecektir.

Bununla birlikte hem iletişimi kolaylaştırmak hem kendimizi ifade edeceğimiz ve İzmir’de kadın gündemlerini takip etmeyi kolaylaştıracak, kadın kitlelerine sosyal medya üzerinden ulaşmayı hedefleyen bir facebook sayfası ve kapalı bir grup oluşturma kararı alındı. Sayfa ve grubu açıldı.

Kobanê için eylem

YDK’nın da içinde yer aldığı Savasa Karşı Kadın İnsiyatifi oluşum aşamasında Kobanê için bir eylem düzenleyecek.

8 Kasım Cumartesi günü saat 16.30 da Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi önünde bir araya gelerek Konak’a yürünmesi ve ardından basın açıklaması düzenlenecek.

Ellerinde el fenerleri ile gelecek kadınlar, tek bir pankartla Konak merkeze bir yürüyüşle Kobanê’de direnen kadınlara selam gönderirken savaşın kadınlar üzerindeki etkisine dikkat çekecek.

 

İzmir YDK da eyleme çağrı yaparak tüm kadınları sokağa çıkmaya ve kadınlarla dayanışma çağrısında bulundu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu