Güncel

TKP/ML kadın tutsaklardan iş cinayetlerine tepki

H. Merkezi: Ülkemiz hapishanelerinde bulunan tüm TKP/ML davasından tutsak kadınlar adına iş cinayetlerine karşı yapılan açıklamada “Acılarımızı öfkeye dönüştürerek gözlerini kâr hırsı bürümüş bu sistemin sahiplerinden hesap sorabiliriz. Bu bilinç ve inançla biz TKP/ML davasından tutsak kadınlar, işçilerimizin ailelerine başsağlığı diliyoruz” denildi.

Türkiye Komünist Partisi/Marksist Leninist (TKP/ML) davasından tutsak kadınlar, gazetemize gönderdikleri bir açıklama ile başta Isparta’da katledilen kadın işçiler olmak üzere son zamanlarda artan iş cinayetlerine tepki gösterdiler.

 

“Türkiye sermayedarların cenneti!”

Madende, yolda, asansörde, inşaatta… Güvencesiz ve örgütsüz çalışmanın korumasız bıraktığı işçilerimiz onarlı yüzerli katlediliyor” sözleriyle başlayan açıklamalarında Tutsak Kadınlar, “Türkiye ucuz ve güvencesiz iş gücü ile sermayedarların cenneti; emekçilerin ise cehennemi haline gelmiş durumda. Son 12 yılda çıkardığı yasalarla patronlara bu cenneti oluşturan AKP yetkilileri ‘güzel ölüm’, ‘bu işin fıtratı’ açıklamalarına (!) yenilerini eklemeye devam ediyor: ‘Hayat devam ediyor’ diyorlar cenazelerimizin arkasından ağlayanlara…” dediler.

 

“İş cinayetin de ölmek de yas esvabı giymek de kader değil”

Kadın işçilerin de iş cinayetlerine kurban gittiğini belirten Tutsak Kadınlar, “Kâh bir fabrikanın kilitlenen kapılarını açamayarak yangınlarda can veriyoruz, kâh kamyondan bozma servis aracının arkasında boğuluyoruz. Veya tıka basa doldurulduğumuz midibüslerin içinde yollarda katlediliyoruz. Bir süre sonra da istatistik oluyoruz” dediler.

Bazense endişe ile işe gönderdiğimiz ama tabutlarla geri gelen eşlerimizin-çocuklarımızın yaslarını dahi tutamadan ataerkil baskının üzerimize çöktüğü ve ‘dul kadınlar’ olarak yeni trajedilerle yaşamlarını sürdüren ‘kurban’lar oluyoruz” diyen Tutsak Kadınlar açıklamalarını şu sözlerle sonlandırdılar:

Fakat, fakirlik de katliamlarda ölmek de sürekli yas esvapları giymek de KADERİMİZ DEĞİL! Örgütlenerek egemenlerin ucuz iş gücü cennetlerini cehennemleri haline getirebiliriz. Acılarımızı öfkeye dönüştürerek gözlerini kâr hırsı bürümüş bu sistemin sahiplerinden hesap sorabiliriz. Bu bilinç ve inançla biz TKP/ML davasından tutsak kadınlar, işçilerimizin ailelerine başsağlığı diliyoruz. Başta emekçi kadınlarımız olmak üzere tüm halkımızı haklarına sahip çıkmaya, örgütlenmeye ve hesap sormaya çağırıyoruz!

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu