Güncel

İzmir kadın adaylarıyla buluştu!

İzmir: Geçtiğimiz günlerde İzmir HDP, aday tanıtımından sonra seçim çalışmalarının hızlanması ile birlikte İzmir HDP kadın adaylarıyla kahvaltılı bir basın toplantısı düzenledi.

Konak Vapur İskelesi üstünde bir araya gelen kadın örgütlerinin temsilcileri ile HDP kadın adayları bir basın toplantısı ile bir araya geldi.

Basın toplantısı ilk olarak HDP İzmir İl Eşbaşkanı Dilek Aykan’ın konuşmasıyla başladı.

Aykan, kadınların bir öncülük üslendiklerini, Türkiye’de ve İzmir’de %50 kadın kotasıyla diğer partilerden çok daha fazla kadın aday gösterdiklerini belirterek HDP’nin kadın partisi olduğuna vurgu yaptı.

Aykan, kadınların etek boyu ile değil düşünceleriyle var olacaklarını dile getirerek, Rojova kadın devriminden güç aldıklarını sözlerine ekledi.

Aykan’ın ardından İzmir 2.Bölge 2.Sıra adayı Eylem Yıldız söz aldı, kadınların yaralarının kadınların saracağını dile getirerek Barajı aşacaklarını vurguladı.

Yıldız’ın ardından İzmir 1. Bölge 3. Sıra adayı Pınar Aydınlar söz aldıktan sonra ilk olarak ATİK’ye yapılan operasyonu kınadı.  ATİK’in Avrupa’da HDP’nin önemli bir bileşeni olduğunu, Avrupalı kapitalist ülkelerin yükselen mücadeleye tahammül edemedikleri sözlerine ekleyerek, ATİK’in yalnız olmadığının mesajını verdi.

Aydınlar, “Kobane’de yükselen kadın direnişiyle kadın sömürüsüne karşı, kadınlar, ezildiği her alanda mücadelenin öznesi olacaktır” diyerek, erk zihniyetine karşı barajları kurutacaklarını sözlerine ekledi.

2. Bölge 4.Sıra adayı Pınar Türk, Bu Haziran’da gerici barajları yıkarak, yeni yaşamı kurma çağrısı yaptı kadınlara.

İzmir 1. Bölge adaylarından Ayşe Fırtına Özen, 47 yaşında olduğunu ve 47 yıldır aynı köyde yaşadığını belirterek, “Kadın olmak zordur ancak köyde kadın olmak daha zordur, köydeki kadınların buradaki kalabalı çok az zamanda görürler. Köydeki kadınlar örneğin yaşadığı tacizi, tecavüzü kimseye anlatamaz köy yerinde” dedi.

Özen, herkesi köylerde yaşayan kadınların yanına çağırarak, “sizlerin köylerde sesi çıkmayan  kadınların sesi olmaya davet ediyorum” diyerek kadın adaylar olarak köylerde kadınların yanında olmanın önemine vurgu yaptı.

Oldukça renkli bir kimliğine sahip olan HDP’nin İzmir kadın adayları tek tek söz alarak, kadınların seçimlerde neden HDP’de olması gerektiği üzerine konuşmalar yaptı.

TMMOB Kadın Çalışma Grubu, YDK, ATİK Yeni Kadın, Amargi’den kadınlar Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’nden kadınlar, SKM, TÖP-G’li kadınlar gibi pek çok kadın örgütlenmesinden kadınların katıldığı basın toplantısı yapılan kahvaltının ardından sona erdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu