Güncel

(İzlenim-Video) Bir kibrit çöpü…

Bir kibrit çöpü kimlerin hayatında neleri değiştirir bilemem ama benim hayatımda çok şey değiştirdi!

Ne de güzel örnek verdi, bir arkadaşım, yoldaşım: Bir kibrit çöpünü tek başınayken kırabilirsiniz ama birkaç kibrit kutusunu biraraya getirdiğinizde ve hepsini birbirine sıkı sıkı bağladığınızda kıramazsınız.

Birer kibrit çöpü olduk ve birkaç kutuda yan yana geldik!

 

Hiçbir başaramayacakmışım korkusunu yenmek…

İlk başlarda atölyelerimizi oluştururken çok tereddüt ettim. “Neden erkek arkadaşlarımız, yoldaşlarımız yok? Bizler feminist miyiz? Ne işim var benim böylesi bir çalışmanın içerisinde?” diye  kaygılarım vardı! Ama fark ettim ki mücadele ettiğimiz bu erkek egemenliğine karşı böylesi çalışmalara daha fazla ihtiyacımız var.

Toplum ve ailem, kadın olmamdan kaynaklı hiç bir şeyi başaramayacakmışım duygusunu çok iyi bir şekilde zihnime kaydetmişti ve ben bunu bir türlü yenememiştim. Şimdi ise kendime güvenim geldi ve iç rahatlığıyla “Vardık, varız, var olacağız, var edeceğiz!” diyebiliyorum.

 

Yüreğine sağlık Gülmez Ana!

Konuların sunumu ve tartışmalar heyecanlı ve bir o kadar da güzel geçerken sözü Gülmez Anam aldı. Ne de güzel anlattı derdini ve onun gibi kadınların derdini… “Ben hep dayak yedim yavrum. Çocuklarımın peşinden gittiğim için kocam dövdü, polis dövdü. Ama yılmadım. Yine olsa yine dayak yerim. Bu yol çok zorlu bir yol. Bu yol çok onurlu ve şanlı bir yol. Herkesin gücü yetmez bu yolda yürümeye. İyi ki çocuklarım devrimci olmuş, gurur duyuyorum yavrularımla. Sizler cahil değilsiniz. Benim gibi olmayın, gidin arayın hakkınızı” sözleri bizim saatlerce anlatmak istediklerimizi birkaç cümle de özetlemişti.

Aslında Gülmez Anam ulusal baskıyı, toplumsal cinsiyeti, devlet şiddetini, aile şiddetini anlatmıştı en sade haliyle. Yüreğine sağlık Gülmez Ana, sesimize ses kattığın için!

Ve orada hissettik; sesimize ses katmanın ne kadar gerekli olduğunu… Tek kibrit çöpünden bir kutu kibrite dönüşmenin heyecanını orada yaşadık.

 

İstanbul’dan bir YDK’lı

 

Video için tıklayınız:

http://www.youtube.com/watch?v=MwtL7SwZCP4&feature=youtu.be

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu