Güncel

(İzlenim) “Kadının fendi ayrımcılığı/yok sayılmayı yenecek”

Yeni Demokrat Kadın olarak ilk kurultayımızı geride bırakırken, bir kez daha gördük ki “kadının fendi ayrımcılığı/yok sayılmayı yenecek.”

Bundan 2 sene önce 5 yiğit kadın toprakta tohum oldular ve yine 2–3 Şubat günü toprağa düşen Beşler devrettiği bayrağı taşıyanlarla kurultayda birleşti. Bizler, Meral’den Sefagül’e kalan ve Sefagül’den bizlere öğretilen politikaları geliştiriyoruz ve bu politikada derinleşiyor, örgütlenerek apaydınlık günlere yürüyoruz.

2-3 Şubat günü Bakırköy Hava-İş Sendikası’nda YDK’lılar olarak bir kurultay gerçekleştirdik. Kurultayın yapılacağı yere girdiğimde Derya, Sefagül, Fatma, Gülizar ile Nurşen’in fotoğrafını ve sonra onların resmine dönmüş, onlardan kalan bayrağı devralmış yiğit kadınları gördüm, sevindim.

Kimi kadınlarımızın Beşler’in resmine bakarken gözleri doldu. Sonra ben de kendimi resimlere bakarken buldum. Fotoğraflara bakarken onlara kurultayı anlattım. Beşler şehit düşmeden önce kadın faaliyeti yürütüyorlardı. Yoldaşlarımız şehit düşse de biz onların yerine kavgada yerimizi aldık. Bizler çalışmalarımızı hızla ilerletiyoruz. Biz YDK’lılar mahallelerde, fabrikalarda, direniş alanlarında, hapishanelerde, dağlarda kadınların olduğu zulmün olduğu her yerdeyiz.

 

Korkmadan haykırıyoruz bizler artık susmayacağız!

Ve kurultay başladı. Heyecandan karnıma ağrılar giriyordu. Ben de ilk defa böyle bir kurultaya katıldım. Benim için çok önemliydi. Orada anlatılanlar, tartışılan konular belli eksiklileri olsa da gayet iyiydi. Normalde söz almaktan utanan, konuşamayan genç bir kadınken, kurultayda aslında istediğimde bunu aşabileceğimi gördüm.

Kurultayda konuştum, hem de utanmadan… Kim, ne der diye düşünmeden… Özgür bir biçimde kendi düşüncelerimi söyledim. Tartışmalarda gördüm ki kadınlar artık korkmadan sesini yükseltip tartışmaya başlıyor. Ellerini kaldırıp söz alıyorlar.

 

Seslerimiz birleşti, bizi katledenler korksun!

Kurultayda biz kadınların sesi çıktı. Üstelik bu ses Beşlerin sesiyle birleşti ve çığlık oldu. Biz kadınlar biliyoruz ki bu ses, bu çığlık bir gün sadece kadın olmamızdan kaynaklı bizleri yok sayanları, katledenleri boğacak.

Bizler Yeni Demokrat Kadınlar olarak 1. kurultayımızı gerçekleştirdik. Bunun gururuyla emekçi kadınlarımızı, bu ülkede bu sistemin dayatmalarına ötekileştirmelerine karşı örgütlenen kurultayımızı ve buna emek harcayan bütün kadınlarımızı selamlıyorum.

Şehit düşen bütün kadın yoldaşlarımız ellerimize verdiği kızıl meşaleyle, kadının kurtuluşu olan apaydınlık günlere şehitlerimizle beraber yürüyoruz.

İstanbul’dan bir YDK’lı

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu