Güncel

(İzlenim) “Biz bu yolu yürürüz”

2-3 Şubatı geride bıraktık. Daha önce de YDK’nın Kurultay Örgütleme Konferansı’na katılmıştım.

Konferans çok güzel ve coşkulu geçmişti. Kurultayın da böyle geçeceğini düşünerek çok heyecanlıydım. Kurultay nedir, ne yapılır bilmeden kadınlar olarak kendimizi tartıştık. Konuların çok fazla olmasından kaynaklı ve çok fazla tartışmamıza rağmen doyuma ulaşamadık açıkçası. İki günün kadın meselesini tartışmamızda çok yetersiz olduğunu gördüm.

 

“Kadınlarla birlikte olmak kendimi ifade etmemi sağladı”

Beş kadın yoldaşımızın şehit düşmesinin yıldönümünde böyle bir kurultay örgütlemek gerçekten yoldaşlarımıza her ne kadar eksiklikler olsa da güzel bir armağan olabileceğini düşündüm.

Kurultaydaki tüm oturumlarda birçok kadının söz alması ve sürekli katkı yapma isteği ve iradesi çok önemliydi. Ben de kişisel olarak türlü etkinliklerde çok çekinir konuşmazdım ama kadınlarla birlikte olmak bu kurultayda çok rahat konuşmamı, kendimi ifade etmemi sağladı. Eminim birçok arkadaşımızda en rahat şekilde söz alıp konuştular.

Birçok yeni genç kadın vardı aramızda bu da çok coşkulandırdı beni. Ancak programda önümüzdeki sürece dair tartışmaların çok kısıtlı bir zamandan dolayı çok yetersiz tartıştığımızı düşünüyorum. Yani programı yaparken özellikle kadın meselesinde çok fazla katılımın olduğunu ve tartışmaların uzun sürebileceğini göz önüne alıp ona göre belirli konulardan feragat edebilirdik.

 

“Kadınların cesaretini ve iradesini görmek…”

Kadın emeği ile ilgili bir çalıştay örgütlemeyi önümüze koyduk. Kadınların emeğinin yok sayıldığı, görmezden gelindiği bir düzende böyle bir çalıştay çok önemli bir yerde duruyor bence.

Yine aynı şekilde her gün en az 3 kadının katledildiği sürekli tacize, şiddete maruz kaldığı ülkemizde şiddetle ilgili bir süreç başlatacak olmamızı çok yerinde bir karar olarak değerlendiriyorum.

Bugün bu yazıyı yazarken bile eşi, sevgilisi ya da babası tarafından katledilen birçok kadının haberini okudum. Ve eminim biz bu kurultayı yaparken de, izlenimlerimi yazarken de, muhtemelen siz bu yazıyı okurken de bilmediğimiz bir ülkede, bilmediğimiz bir şehirde, bilmediğimiz bir sokakta, bilmediğimiz bir kapının ardında bir kadın şiddete uğradı ya da katledildi.

Ama bu yolda şehit düşen, katledilen yoldaşlarımızın olduğunu bilmek, kadın mücadelesinde yer alan kadınların cesaretini ve iradesini görünce biz bu yolu yürürüz diyorum.

Ankara’dan bir Yeni Demokrat Kadın

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu