Güncel

“Zirve nasıl kurtulur?” Zirve ile dayanışmaya!

Genç trans kadın Zirve Soylu’nun bir yıldır çetelere karşı verdiği hukuki mücadelede davanın ilk duruşması 12 Şubat Cuma saat 09.15’te Küçükçekmece 21. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

İstanbul Avcılar’da trans kadın ve seks işçisi olan Zirve Soylu yaşadığı ve çalıştığı Avcılar’da önce Meis Sitesi’nde yaşanan linç kampanyası sırasında mağdur edildi. Daha sonra ise trans kadın seks işçilerini haraca bağlayan bir çetenin hedefi haline geldi.

Zirve nasıl kurtulur?

Son bir yıl içerisinde Zirve’nin evi bu çeteler tarafından basıldı. Genç trans kadın şiddete maruz kalırken, ölüm tehditleri de almaya başladı. Avcılar bölgesinde yaşamasına ve çalışmasına izin verilmezken; çetelerin fiziksel ve psikolojik saldırıları sokakta da devam etti. Aldığı darplar sonrası Zirve’nin vücudunda çeşitli lezyonlar, kalıcı hasarlar meydana geldi. Dişleri kırıldı, ayağı sakatlandı ve yüzünde kalıcı dikiş izleri oluştu.

En son yaşadığı olayda ise çalıştığı caddeden zorla bir arabaya bindirilerek kaçırıldı. Pitbull cinsi köpeklerle fiziksel işkenceye maruz kaldı.

Zirve Soylu, tek başına transları haraca bağlamaya çalışan bu çetelerle mücadele ederken yalnız bırakıldı. Bir yıl içerisinde ikamet ettiği evini boşaltarak ailesinin yanına dönmek zorunda kaldı. Çalışmasına müsaade edilmediği için geçim sıkıntısı yaşamaya başladı.

Zirve hepimizden dayanışma bekliyor! (kaosgl.com)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu