Güncel

Özgecan’ın gülüşünü solduranla Kürdistan’da teşhir yapanların zihniyeti aynıdır!

Bugün yine öfkeliyiz. Çünkü bundan tam 1 yıl önce katledilen Özgecan Aslan’ın bugün 1. ölüm yıldönümü… 1 yıldır kesintisiz bir şekilde süren erk-ek/devlet şiddetinin simgelerinden biri haline gelen Özgecan, bir turnusol kağıdı gibi devletin, toplumun erk-ek yüzünü teşhir etmiş ve kadınlar yüz binler olup “Özgecan Aslan isyanımızdır” diyerek sokaklara dökülmüştü.

Sahtelik, ikiyüzlülük konusunda ihtisas yapmış olan AKP hükümeti ise “Özgecan kızımızın başına gelenlere karşı elbette devlet olarak elimizden geleni yapacağız” demiş olmasına rağmen sadece Özgecan’ın katledildiği 2015 yılında işlenen 302 kadın cinayetinin suç ortağı olmuştur. Kadın ve LGBTİ’lere dönük ayrımcı ve nefret dolu söylemlere, politikalara imza atan bu devlet ve sözcüsü AKP; kadınları katleden, cinsel suç işleyen erkekleri “haksız tahrik” ya da “iyi hal” indirimleri ile ödüllendirmekle sınırlı kalmamıştır. Örgütlü ve politik kadınları hedef alan devlet, İstanbul ve T. Kürdistanı’nda 50’nin üzerinde örgütlü kadını infaz ederek katletmiştir.

 

“Bedenimizden, kimliğimizden ve mücadelemizden utanmıyoruz”

Şirin Öter başta olmak üzere Cizre bodrumunda katlettiği kadının özellikle cinsel organlarını parçalayarak cenazelere cinsel işkence uygulayan devlet, daha önce Ekin Wan’ın cenazesini çıplak bir şekilde teşhir ederken şimdi de Cizre’de bu işkencesini sürdürmüştür.

Cizre’de sadece son 3-4 gün içerisinde 60’ın üzerinde insanı katleden devlet, bu savaşını katlettiği kadınların bedenlerini teşhir ederek de sürdürüyor. Tam da bugün, Özgecan’ı andığımız gün,  yayınlanan bu fotoğraflar; devletin kadın düşmanlığının ve özellikle örgütlü-politik Kürt kadınlara dönük nefretinin sergilenmesidir.

Kadınlar Ekin Wan için nasıl “Devlet zulme soyunduğunda kadınlar direnişi giyinir” dediyse, nasıl “Özgecan Aslan isyanımızdır” diye haykırdıysa yine aynı öfkeyle, isyanla direnişi giyinelim! Çünkü Özgecan’ın gülüşünü solduranlarla örgütlü kadının bedenini savaş politikası yapanlar aynı!

 

Hedef aldıkları ve parçaladıkları bedenimizden, kimliğimizden ve mücadelemizden utanmıyoruz!

Elinizi Kürt kadınların bedeninden çekin!

 

Yeni Demokrat Kadın

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu