Güncel

“Zegnalı kadın işçiler yalnız değildir”

Erkek egemen düzen işte, evde, sokakta kadın bedenini kontrol altına almak için ardarda saldırmaya devam ediyor.

Sendikalaşan kadınların işten atılması, esnek çalışma koşulları, 3 çocuk baskısı ve bunun gibi birçok yaptırımla kadınlar üzerinde baskı kurmakta ve bu baskı mekanizması gün geçtikçe artarak işlemekte. Bunun en iyi örneği Ermenegildo Zegna fabrikasında Deri-İş’e üye oldukları için işten atılan 3 kadın işçi oldu.

“Dayanışmamız sürecek”

Deri-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan kadın işçilerinin yalnız olmadığını göstermek için 13 Temmuz günü, çalışmalarına bizim de katıldığımız Direnişteki Kadınlarla Dayanışma Kadın Platformu Nişantaşı’nda bulunan Zegna fabrikası önünde bir basın açılaması gerçekleştirdi.

İşçilerden Münevver’in, Fikriye’nin ve Öznur’un mücadelesi evde, işyerinde sömürülen kadınların hikayesi olduğu belirtilen açıklamada; ”İşveren durmuyor, üye olan işçileri işten çıkarmaya devam ediyor. Başta Münevver, Fikriye ve Öznur olmak üzere işten atılan tüm işçiler geri alınıp sendika haklara ve kadınların çalışmaktan, özgür yaşam isteğinden doğan haklarına saygı gösterilinceye kadar dayanışmamız ve mücadelemiz devam edecek” denildi.

Açıklamanın ardından eylem ”Yaşasın kadın dayanışması” sloganları ile son buldu.

İstanbul YDK

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu