Güncel

Yine başörtü tartışması!

H. Merkezi: Milli Eğitim Bakanı Nebi Avcı, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda “isteyen” öğrencilerin beşinci sınıftan itibaren başörtüsü takabileceklerini açıkladı.

Uygulamanın imam hatip okullarında zaten gerçekleştirildiğini belirten Bakan Avcı, anaokulları ve ilkokullarda geçerli olmayacağını ifade etti. Avcı, Bazı provokasyonlar olur mu? Olabilir. Birileri bazı mizansenler kurgular. Ama işin doğal akışı içinde böyle şeyler olmaz. İşin doğrusu, bunu arzu eden öğrencilerin önünden bu engellerin kaldırılmasıdır.” dedi.

Konuya ilişkin olarak Başbakan yardımcısı Bülent Arınç da dünkü Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yapmış; Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okul öğrencilerinin kılık ve kıyafetlerine dair yönetmelikte değişiklik yapıldığını söylemişti.

Yönetmelik değişikliğinin “ortaöğretim kurumlarında başörtülü olarak eğitime devam etmek isteyen kız öğrenciler için bir zaruret” olduğunu ifade eden Arınç, Yönetmelik’teki 4. maddenin 1. fıkrasının e bendindeki “başı açık” ibaresinin kaldırıldığını açıklamıştı.

Kobane direnişinin bütün acılarıyla devam ettiği su süreçte yapılan bu açıklama; öncesinde de devlet erkanının gündemi değiştiren “3-5 çocuk“, “kürtaj-sezaryen”, “hamile kadınların dışarıda dolaşması“, “kadınların kahkaha atması” açıklamalarını hatırlatıyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu