Güncel

Yeni Kadın’dan Münih ve Zürih’te eylem: Haklı olan herşey için alanlardaki gücümüz ve öfkemiz yanıtımızdır!

Zürih Yeni Kadın Komitesi, 25 Kasım ve 8 Mart çalışmalarını örgütlemek üzere yaptığı planlama doğrultusunda yaptığı çalışmaları anlattı:

 

Haklı olan herşey için alanlardaki gücümüz ve öfkemiz yanıtımızdır!

Kadının mücadeledeki varlığının ve dik duruşunun haklı ve onurlu gururu ile Zürih Yeni Kadın Komitesi olarak 25 Kasım ve 8 Mart çalışmalarını bir bütün ele alarak örgütlemeler yapmayı planladık. Çalışmalarımızı gelişen kadın mücadelesinden elbette bağımsız ele almadık.

Yerel kurumlar ve Türkiyeli kurumlarla oluşturulan Kadın Komitelerinin içinde üzerimize düşen görevler ile birlikte çalışmalarımızı Alman devleti tarafından tutsak edilen Banu (Büyükavcı) yoldaşımız ve Zürih Hapishanesindeki tutsak gazeteci Nekanee temalı çalısmalar özgülünde örgütledik/örgütleyeceğiz.

Çalışmalarımızın en önemlisi elbette Yeni Kadın MYK‘mızın Münih mahkemesi önünde merkezi eylem çağrısı idi. Merkezi çağrıya cevap olarak kendi gerçekliğimizle, güçlü bir çıkışla 25 Kasım‘da Münih Mahkemesi önündeydik. Kadın Yaşam Özgürlük sloganını, kadın dayanışması göstererek katılım sağlayan RJZ`li ve SKB`li kadınlarla ile birlikte gür sesimizle haykırdık.

 

Münih’in ardından Zürih’te eylem

25 Kasım Kadına Şiddete Hayır Kadın Komitesi içinde aldığımız kararlar doğrultusunda mahkeme önündeki coşkumuzun devamı olarak aynı coşkumuzla akşam yapılan yürüyüşte yerimizi aldık. Merkezi bildirimiz ve Freiheit für Banu und Nekanee yazılı kuşlamalarla kendi gündemimizle kadın mücadelesine bir ses de Zürih‘ten çıkardık. YDG’li genç kadınların da katıldığı eylemimiz oldukça coşkulu ve kadın inisiyatifi ile nelerin yapılabileceği gerçekliğini bize pratikte gösterdi.

Yürüyüş boyunca eylemimize erkek egemen sistemin kısa süreli saldırılarını haklı ve meşru mücadelemizden aldığımız güçle meşru savunma ve saldırı haklılığımızla yürüyüşümüzü kendi inisiyatifimizle sonlandırdık.

Eylemde sık sık Jin Jiyane Azadi ve Schulter an Schulter gegen Sexismus sloganları atıldı.

 


Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu