Güncel

Kadınların öfkesi TCavüzcü zihniyeti boğacak

Anayasa Mahkemesi’nin ‘15 yaşını tamamlamamış çocuklara yönelik her türlü cinsel davranışı’ istismar sayıp 8-15 yıl arası hapis öngören madde iptal edilmiş ve cinsel istismarda rıza yaşının 12’ye indirilmesi tartışılıyordu.

 

Anayasa Mahkemesi’nin ‘15 yaşını tamamlamamış çocuklara yönelik her türlü cinsel davranışı’ istismar sayıp 8-15 yıl arası hapis öngören maddeyi iptal etmesinin ardından kabul edilen kanunda cinsel istismar suçlarına yönelik yeni düzenlemeler de yer aldı.

Geçen hafta cinsel istismarda tecavüzcüleri koruyan yasa tasarısı gece saatlerinde oylamaya sunulmuştu. Meclise sunulan cinsel istismar suçlarında fail ile mağdurun evlendirilmesi sonucu cezanın ertelenmesine ilişkin önergeye karşı kadınlar ve LGBTİ+’ler olarak tepkimizi koymuştuk. Yasa tasarısı tekrar düzenlenip sunulmak üzere geri çekilmişti. Tasarıda TCK’nın “Çocukların cinsel istismarı” başlıklı 103. maddesinin, Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından iptal edilen birinci ve ikinci fıkrası yeniden düzenlendi. Yeni düzenlemede, mağdurun 12 yaşını tamamlamamış olması halinde verilecek cezanın, istismar durumunda 10 yıldan, sarkıntılık durumunda ise 5 yıldan az olmaması kararı yer alıyor. 12 yaşın üstünde olan çocuklar için yasa ‘akranlar arası ilişkide rıza olabilir’ diyor. Ve dün gece saatlerinde tecavüzcüleri aklayan yasa tasarısı bizler uykumuzda uyurken meclisten geçirildi.

Çocukların çocukluklarını uykusundan uyandırarak çalan bu zihniyet, şimdi de bizler uyurken hırsızları köprüden geçiriyor. Kadınların, LGBTİ+’ların yaşam haklarını gasp etme yaşını da 12’ye düşürmüş oldular. Tecavüzcüleri aklıyorsunuz dediğimiz yerde, ‘tecavüzcüleri aklamayız, siz bizi yanlış anlıyorsunuz’ diyorlar. Erk-ek zihniyet bizim için yine olumlu atılımlar yapmıştı, fakat biz yanlış anlamıştık! Çocuk gelini meşrulaştırarak eşlerinin mağdur olduğunu vurgulayan devlet sözcüleri, çocukların düğünde değil parkta oynaması gerektiğini umursamıyor olmalılar. Ya da aile için cinsel istismarı unutmadılarsa ensesti kabul ediyor olmalılar! Peki her yerde yoksaydıkları, ötekileştirdikleri LGBTİ+’lara yönelik taciz tecavüzcülere ne olacak?

Bu heteroseksist yasa bizi yok sayıyor. Tecavüzcüleri aklıyor. Aile içinde birey olma yaşı resmiyette 18 iken “cinsel ilişkide” rıza yaşının 12 olabileceği gibi bir tutarsızlığı barındırıyor. Biz sizin köleniz değiliz. Sizler bu yasayla hayatımızı gasp etmeyi meşrulaştırıyorsanız, bizim özsavunmamız da haklı ve meşrudur. Tecavüzü meşrulaştıramayacaksınız. Nevin Yıldırım’ı müebbet verenlerin korkusu bizler olacağız. Bu sabah İzmir’de dedesi tarafından tacize uğradıktan sonra kalp krizi geçirip hayatını kaybeden 9 yaşındaki Y.K’nın hesabını kadınların öfkesi soracak. Ezilenin ezileni olmamızdan geliyor öfkemiz. Bu öfke erk-ek düzeninizin celladı olacak!

 

Yaşasın kadın mücadelemiz!

Tecavüzü Meşrulaştıramazsınız!

 

Bir YDK’lı

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu