Güncel

Yeni Kadın, “Herkesi Saray’ı sahiplenmeye çağırıyoruz”

20 Ağustos tarihinden itibaren kayıp olan Saray Güven için yazılı açıklama yayımlayan Yeni Kadın bugün için eylem çağrısı yaptı.

Almanya’da Frankfurt – Bockenheım’de yaşayan 47 yaşındaki Güven 20 Ağustos tarihinden bu yana kayıp. Çocukları tarafından verilen bilgilere göre; pazar günü çalıştığı iş yerinde mesaisi bittikten sonra, yolda çocuklarını arayarak eve geleceğini söylediği ancak eve ulaşmadığı belirtildi. Frankfurt Bölgesi Emniyet Müdürlüğü kayıp ilan ettiği Saray Güven’i basın aracığıyla da aramaya başladı. Polis; Güven’in kaybolduğu gün Frankfurt yakınlarındaki Rodagau-Jügesheim çevresinde olduğu ve ilk bilgilere göre kahverengi Opel Zafira marka,  “ERB-EE 995” plaka bir arabayla yolda olduğu bilgisi paylaşıldı. Polis, Güven’in kaybolması konusunda polise bilgi vermek isteyenler için telefon hattı kurdu. Almanya -069 / 75 55 31 10 numaralı telefondan bilgi verebileceğini belirtti.

“Tek bir kişi daha eksilmemek için; YAŞASIN KADIN DAYANIŞMASI”

Saray Güven’in kaçırılmasına ilişkin yazılı açıklama yapan Yeni Kadın, “İsyan ediyoruz! Bir kişi daha eksilmek istemiyoruz!” dedi.

Erkek şiddetiyle katledilen kadınların tüm dünyada gündemden düşmediğine değinen Yeni Kadın, “Frankfurt’ta yaşayan ve 20 Ağustos tarihinden bu yana kendinden haber alamadığımız Saray için endişe duyuyoruz. Saray Güven’in kaçırılmasında rolü olduğu düşünülen ve akibetinden sorumlu tutulan Hayreddin TANDOĞAN isimli şahıs, Fransa’nın Strasbourg kentinde polis tarafından yakalanırken, Saray’ın nerede olduğu, hayatta olup olmadığı hala bilinmiyor” dedi.

Hayreddin Tandoğan’ın akli dengesinin yerinde olmadığı, şizofren olduğunun iddia edildiğini belirten Yeni Kadın, Güven’i kaçıran, yakınlarına ve çevresine zor günler yaşatan zihniyetin hastalık değil, özel mülkiyet ve iktidardan beslenen erkeklik olduğunu kaydetti.

“Saray’ın katledilen kadınlar arasında adının yazılmaması için, sesimizi yükseltiyoruz”

Dünya üzerinde her gün onlarca kadının en yakınlarındaki erkekler (eski-yeni ‘koca’, baba, sevgili vb) tarafından katledildiğine dikkat çeken Yeni Kadın, “Her gün onlarca kadının yaşam hakkı, ‘Ya beninsin, ya kara toprağın’ diyerek, kadını özel mülkiyeti olarak gören erkekler tarafından elinden alınıyor” dedi.

Her gün onlarca kadının erkekler tarafından adına sevgi, “aşk, tutku” dedikleri cinayetlerle katledildiğini dile getiren Yeni Kadın, “Dünyanın her yerinde kadınlar, kadın cinayetlerine-kırımına karşı sesini, eylemini yükseltirken kadın hareketinin bileşenlerinden olan, yıllarca omuz omuza birlikte mücadele ettiğimiz Saray’ın da katledilen kadınlar arasında adının yazılmaması için, sesimizi yükseltiyoruz” dedi.

“Tek bir kişi daha eksilmeyeceğiz! Ni Una Menos!”

Kadın yaşam alanlarını daraltan, kadınların nasıl yaşayıp, ne zaman öleceğine karar veren erkek egemen sisteme karşı, Güven’in sesi olacağını kaydeden Yeni Kadın, “Saray aramıza sağ-salim dönünceye, kadın özgürlük mücadelemizdeki hemen omuz başımızdaki yerini alıncaya kadar, sokakları terk etmeyeceğiz” dedi.

Güven’i kaçıran ve 9 gün alıkoyan Hayreddin Tandoğan isimli şahsın sorgusunun çok hızlı bir şekilde yapılarak, Güven’in yerinin öğrenilmesini, “haksız tahrik” ya da “hastalık” gibi hafifletici sebepler kullanılmayarak, en ağır şekilde cezalandırılmasını isteyen Yeni Kadın, “Kadın kırımına(Feminicide) karşı Arjantinli kadınların sloganını Saray Güven için bir kez daha tekrarlıyoruz: Tek bir kişi daha eksilmeyeceğiz! Ni Una Menos! Tek bir kişi daha eksilmemek için; YAŞASIN KADIN DAYANIŞMASI!” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Yeni Kadın, Saray Güven için kamuoyu oluşturmaya çağırıyor

Güven’in kaçırılmasına ilişkin eylem çağrısı yapan Yeni Kadın, “Bilindiği gibi geçen Pazar gününden bugüne Saray Güven-Akyıldız arkadaşımız bir erk’ek (Hayrettin Tandoğan) tarafından kaçırıldı ve hala hakkında bilgi alınamamıştır. Yeni KADIN olarak bizler de kamuoyu oluşturmak amaçlı, Frankfurt Amara Kadın Meclisi’nde yapacağımız basın açıklamasına ses ol, güç ver diyerek, başta kadınlar olmak üzere, halkımızı bu etkinlik vesilesiyle Saray’ı sahiplenmeye çağırıyoruz” dedi.

Yer: Hauptwache/ Kaufhof’un Önünde

Saat: 18.00

Tarih: 29.08.2017

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu